En gruppe journalister og redaktører i DR-dokumentar har internt i DR foreslået en såkaldt 0-overenskomst, der kan udløse en besparelse på op mod 100 millioner kroner for det økonomisk trængte DR.
Forslaget blev fremsagt af Mads Baastrup på et stormøde, og bliver i DRåben – DRs personaleblad – både rost og kritiseret.
Charlotte Mai Rosendal-Poder, DR-Nyheder, mener det er "originalt og normbrydende på den fede måde" at ville redde stillingerne ved ikke at kræve mere i løn:
"Jeg går klart ind for dit forslag – men kan godt forstå, at de faglige organisationer stritter. At foreslå 0-overenskomst for at redde nogle jobs er at stikke hele hånden ned i det fag-organisatoriske fundament og rode grundigt rundt," skriver Charlotte Mai Rosendal-Poder.
Jørgen Møller, formand for Metal Klub 317, er imod forslaget og fremhæver, at det ikke vil betyde færre fyringer:
"Uanset hvor sympatisk forslaget end måtte lyde i kollegaernes ører, er der intet i den retning, der kan eller vil få ledelsen til at afstå fra afskedigelserne."
Mads Baastrup, DR-Dokumentar, mener selv det er for tidligt at skyde forslaget ned:
"Det forslag er spritnyt og ikke prøvet ved en overenskomstforhandling. Jeg har fuld forståelse for jeres spilleregler, når I forhandler, men jeg tror stadig på, at det ville kunne sætte bevægelse i en fastlåst situation. Derfor fortsætter jeg (sammen med gode kolleger) med at få forslaget i spil," skriver han i DRåben.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.