Tre norske dagblade balancerer på randen af konkurs på grund af finanskrisen. Det har fået avisernes brancheforening til at bede politikerne om akut nødhjælp i form af 80 millioner norske kroner, skriver Dagens Næringsliv.
Bergensavisen, Rogalands Avis og Dagsavisen er tæt på konkursen – og får de ikke hjælp nu, kan det være for sent næste år.
Det fortæller næstformanden i Mediebedriftenes Landsforening, Are Stokstad. Han forklarer, at finanskrisen har været særligt hård ved de mindre aviser.
»MBL er blevet gjort opmærksom på fra en række aviser, at finanskrisen slår meget hårdere i forhold til ’nummer to’-aviserne,« fortæller han til Dagens Næringsliv.
Han har været i Stortinget og opfordret politikerne til at bevilge en øgning af pressestøtten på 30 procent – svarende til 80 millioner norske kroner. Det vil bringe den norske pressestøtte op på niveauet for 1993.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.