Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
12:41 09.09.2021 Jakob Albrecht

Norge giver den danske offentlighedslov baghjul

Norge har i mange år markeret sig med større åbenhed i forvaltningen end Danmark. Men nu tager Norge yderligere et skridt i retning af mere åbenhed. En ny ’åbenhedslov’ baner nemlig vejen for, at journalister kan grave i arbejdsforholdene i private, norske virksomheder, uanset hvor de befinder sig i verden.

Hvis virksomheden ikke svarer på henvendelsen, kan staten uddele bøder.

Det skriver Journalisten.no

Formålet med loven er at give forbrugerne bedre viden om, hvordan norske virksomheder producerer varer og tjenester.

Både Amnesty International og det norske journalistforbund jubler over den nye lov.

Juraprofessor Ola Mestad fra Universitetet i Oslo siger, at offentligheden hidtil sjældent har haft krav på information fra det private erhvervsliv.

”Jeg ser det her som en fortsættelse af offentlighedsloven, fordi den også gælder erhvervslivet,” siger Ola Melstad, der selv var leder af det udvalg, som lavede forarbejdet til loven.

Loven med det fulde navn ”Lov om virksomheders åbenhed og arbejde med grundlæggende menneskerettigheder og anstændige arbejdsforhold” giver fx offentligheden krav om indblik i, hvor en vare er produceret – og under hvilke forhold. Det gælder også underleverandører i hele verden.

SENESTE NYT

Flere nyheder