Netavisen 180grader får ny medejer uden indflydelse

Den borgerligt-liberale netavis 180grader.dk har fået indskudt tiltrængt ny kapital fra den ligesindede medstifter af Saxo Bank Lars Seier Christensen. Han vil dog ikke få indflydelse på journalistikken. (Opdateret kl. 14.33).

Den borgerligt-liberale netavis 180grader.dk har fået indskudt tiltrængt ny kapital fra den ligesindede medstifter af Saxo Bank Lars Seier Christensen. Han vil dog ikke få indflydelse på journalistikken. (Opdateret kl. 14.33).

Lars Seier Christensen har købt 40 procent af anparterne i 180grader.dk, der med et underskud i sit første leveår i 2007 på 952.000 kroner ikke kom godt fra start. Siden er en svær start dog blevet vendt til fremgang uden endnu at give positive tal på bundlinjen.

Det ikke-oplyste beløb, Lars Seier Christensen indskyder i netavisen, betyder på ingen måde, at 180grader.dk vil ændre journalistisk indhold, slår medstifter Ole Birk Olesen fast over for Journalisten.dk.

»Jeg tror da bestemt ikke, at det kommer til at påvirke journalistikken. Det vil fortsat være mig, der bestemmer, hvad der skal skrives. Lars Seier Christensen får kun mulighed for at bidrage ved at inspirere mig, men vil ikke kunne få mig til at skrive noget andet end det, jeg selv mener er rigtigt,« siger Ole Birk Olesen.

Med omkring 37.000 unikke besøgende om måneden er 180grader langt fra at indfri sine egne mål for at få læsernes opmærksomhed, men har alligevel haft held til at tiltrække solide annoncepenge. Derfor skal den liberale bankmands indskud anvendes til at indfri netavisens ambitioner om at tiltrække flere læsere.

»Vi har ikke visninger nok, så det skal vi i gang med at rette op på. Jeg er overbevist om, at der er mange flere, som deler vores holdninger, og som endnu ikke har opdaget os. Men det handler også om, at der skal tilbydes noget mere, eksempelvis noget erhvervsstof og udenrigsstof til læserne,« siger Ole Birk Olesen, der forestiller sig, at han i den nærmere fremtid ikke vil blive ved med at være den eneste skrivende journalist på netavisen.

0 Kommentarer