“Når jeg lytter til mit hjerte for at høre, hvad der er sjovest, så er det tv-verdenen.”

 Navn: Michael Monty, 34 år.Nyt job: 7/6 fra kommunikationsrådgiver og journalist i TDCs Pressesekretariat til tv-tilrettelægger hos Blu Productions.Uddannelse: Danmarks Journalisthøjskole, 1993.

 

Navn: Michael Monty, 34 år.

Nyt job: 7/6 fra kommunikationsrådgiver og journalist i TDCs Pressesekretariat til tv-tilrettelægger hos Blu Productions.

Uddannelse: Danmarks Journalisthøjskole, 1993.

Jobforløb: Venner driller og påstår, at jeg har en fast plads i »Nyt job«-listen i Journalisten. Jeg lagde ud med job på Holbæk Amts Venstreblad, hvor jeg også var i praktik. Var i to omgange på Det Fri Aktuelt som skrivende og redigerende. Bagefter tre år på Skandinavisk Filmkompagni, hvor jeg var med til at lave »Boomerang«, »Fredag I Farver« og »Er Der Nogen Hjemme?« Derefter var jeg på Radioavisen, inden jeg fik lyst til at prøve kommunikationsverdenen.

Jeg synes, jeg havde prøvet de andre genrer, og flere af mine venner gik den vej. Jeg søgte TDC, og det har været meget spændende, meget lærerigt og lidt af et kulturchok at komme fra den kreative verden på Radioavisen til TDC. Det var mødetider, påklædning, adfærd, kultur og de bonede gulve. Jeg kom fra en verden med fem deadlines dagligt til en verden med én deadline en til to måneder fremme – og mange instanser, der skulle ind over alt, hvad jeg lavede.

Hvorfor har du forladt TDC? Efter to et halvt år fik jeg lyst til at vende tilbage til den del af faget, hvor jeg kan bruge min kreativitet noget mere.

Jeg har prøvet næsten det hele i løbet af de 11 år, jeg har været uddannet. Når jeg lytter til mit hjerte for at høre, hvad der er sjovest, så er det tv-verdenen, men jeg lukker ikke døren til kommunikationsverdenen.

Hvordan fik du jobbet? Gennem et stykke tid har jeg sonderet muligheden for at komme tilbage til tv, jeg har kontaktet folk, jeg kender i branchen. Brugt netværket. Da der kom en henvendelse fra Blu Productions, slog jeg til. Det er et spændende sted – der er gang i butikken. Her bliver lavet meget af det, DR tidligere lavede i UHA. Det vil sige primært underholdning – quizzer og boligprogrammer.

Hvad skal du lave? Jeg skal være tilrettelægger på en program-serie, der skal sende på TV3 til efteråret. Det er en sjov videre-
udvikling af boligprogram-genren.

Hvordan er det at skifte mellem at skrive og lave tv? Jeg skriver anderledes nu, end før jeg havde lavet radio og tv. Jeg formulerer mig på en anden måde. Der sker en udvikling i sproget, det bliver mere kontant – kortere og lettere. Hvor jeg på Holbæk Amts Venstreavis og Det Fri Aktuelt havde rige muligheder for at brede mig og skrive små romaner – der var jo sider, der skulle fyldes ud – har jeg nu været i nogle grene af faget, hvor alt overflødigt skal skæres væk. Når jeg ser, hvad jeg skrev for fem-seks år siden, kan jeg se, at jeg bruge mange ord og mange lange sætninger. Man kan både se den sproglige udvikling som en forfladigelse og som en forfinelse af sproget.

Hvad laver du om fem år? Jeg tror, jeg laver fjernsyn. Jeg tror, at jeg efter 11 år rundt i faget nu vender tilbage til det, jeg er bedst til og brænder mest for. Men belært af hidtidige erfaringer tør jeg ikke selv sætte penge på det.

0 Kommentarer