Jeppe Kofods krisestyring af sexsag har været perfekt, men vejen tilbage til ministertaburetten er lang, siger kommunikationsekspert.
Først dummede han sig. Så sagde han undskyld. Så fik han tæsk i medierne, og nu har Jeppe Kofod sympatien på sin side. På webavisernes debatsider kalder læserne i dag sagen for nypuritanisme og en storm i et glas vand.
Kommunikationsrådgiver Jess Myrthu siger, at Jeppe Kofod kommunikationsmæssigt har håndteret sagen om sex-forholdet til en 15-årig pige lige efter bogen. Derfor møder han så meget sympati. Men det betyder ikke, at han kan se frem til et hurtigt comeback i politik.
»Socialdemokraterne traf det rigtige valg, da man fratog Jeppe Kofod hans ordførerskaber. Hvis man ikke havde gjort det, ville billedet se helt anderledes ud i medierne i dag. Man slår jo ikke på en person, der frivilligt lægger sig ned. Det har man respekt for, og så tilgiver man nemmere folk,« siger Jess Myrthu.
Mens Jeppe Kofod i går blev dømt ude af politiske kommentatorer som Politikens Peter Mogensen, TV 2s Anders Krab Johansen og Helle Ib fra B.T., er billedet i medierne i dag mere nuanceret.
På forsiden af Berlingske Tidende bliver der spurgt, om Jeppe Kofod er offer for en nypuritansk bølge.
Ifølge Jess Myrtru fra Jøp, Ove & Myrthu er det udtryk for nypuritanisme, at Jeppe Kofod måtte trække sig.
»Manden har jo ikke gjort noget strafbart.«
Men han tilføjer også:
»Han har handlet tåbeligt – og en mand, der kandiderede til at blive udenrigsminister, må bare ikke udvise en så ringe dømmekraft.«
På Berlingske.dk debatterer læserne i dag sagen flittigt, og lige nu har de fleste sympati for den unge bornholmske politiker.
Nogle læsere kalder sagen en »storm i et glas vand«, en anden skriver, at pigen kan have lignet en på l7-l8 år. »Og det er jo en kendt sag, at unge piger finder det spændende at lægge an på deres lærere.«
På Christiansborg har politikere som SFs Anne Grethe Holmsgaard, Venstres Søren Pind og den radikale næstformand Morten Østergaard udtrykt deres støttet til Jeppe Kofod.
Det er ikke første gang, at danske politikere har været involveret i sexsager.
I 2005 blev Farums tidligere medlem af byrådet Flemming Oppfeldt (V) dømt for at have haft seksuel omgang med en 13-årig. Flemming Oppfeldt har siden forladt politik.
I 1997 blev Anders Møller – også fra Venstre – afsløret i at have beluret kvindeafdelingen i Køge Svømmehal. I 2002 blev han ramt af en ny sexsag, da hans folketingssekretær klagede over seksuelle tilnærmelser. Anders Møller er ikke længere medlem af Folketinget.
2