Murdoch er overbevist: iPad er fremtiden

iPad, BlackPad, tablets og e-læsere. Kært barn har mange navne. Men ifølge mediemogul Rupert Murdoch er der ingen tvivl: Han tilkendegiver nu sin fulde tiltro til de lette skærme, og betegner tablets som "den perfekte medieplatform".

iPad, BlackPad, tablets og e-læsere. Kært barn har mange navne. Men ifølge mediemogul Rupert Murdoch er der ingen tvivl: Han tilkendegiver nu sin fulde tiltro til de lette skærme, og betegner tablets som "den perfekte medieplatform".

Udsagnet kom i forbindelse med en større mediedebat i Sydney i går.

Her flettede han atter fingre med Apple og bemærkede, at tablets er den ideelle medieplatform, fordi de er så billige, bekvemme og velegnede til alt indhold fra Murdochs egen mediekoncern, News Corp.

Allerede i dag har News Corp titusindvis af læsere, der har downloadet applikationer til henholdsvis the Wall Street Journal, the Times og the Australien.

Og ifølge Rupert Murdoch vil Apple sælge langt flere iPads end hidtil forudset.

"Det tyder på, at de vil sælge 15 mio. iPads i år og mere end 40 mio., når vi når frem til 2012. Og så er iPads ovenikøbet blot en af mange tablets, som er på vej. Og News Corp vil helt klart satse på at være tilgængelig på alle de andre platforme," forklarede han ifølge the Guardian.

Uden at ville røbe præcise tal, så insisterede Rupert Murdoch dog på, at antallet af abonnenter, der gerne betaler for online-adgang til Times og Sunday Times på nettet, er markante. Han slog samtidig fast, at betalingsstrategien blot er "begyndelsen på en helt ny forretningsmodel på nettet".

"Udsagnet 'Information wants to be free' er kun noget, der fremføres af dem, som ønsker, at det skal være gratis," udtalte Murdoch.

Den verdensberømte mediemogul fortalte desuden, at han elsker iPad, fordi det er den mest attraktive, stærkt eftertragtede og gennemførte lukkede verden – hvilket gør det til den perfekte platform for betalingsmedier.

Læs også: Murdoch: Tablets perfect for News Corp's paid content

0 Kommentarer