Antallet af journalister, der mister livet på jobbet, er svagt stigende. I 2011 døde 16 journalister, mens de udførte "farlige opgaver".
Mindst 43 journalister er i 2011 blevet dræbt som følge af deres arbejde.
Det skriver cpj.org.
I Pakistan er syv journalister døde, mens Libyen og Irak følger efter med fem dødsfald. Drabstallet er en lille stigning i forhold til 2010, hvor 44 journalister på verdensplan mistede livet i forbindelse med deres arbejde.16 af journalisterne blev dræbt, mens de udførte farlige opgaver – mange, mens de dækkede det arabiske forår, hvor det kom til voldelige konfrontationer mellem myndigheder og demonstranter.
»Journalister, der arbejder i dette miljø, er i lige så meget fare, som krigskorrespondenter der dækker en væbnet konflikt,« siger Ahmed Tarek, en reporter for Middle East News Agency, der blev overfaldet af politiet under urolighederne i Egypten.
Committee to Protect Journalists undersøger netop nu yderligere 35 dødsfald, for at afgøre om de var arbejdsrelaterede.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.