P1's Lasse Jensen langer nu ud efter nogle af de førende mediers dækning af Bagger-skandalen. Han mener, de er gået i selvsving.
B.T., Ekstra Bladet, TV 2 og DR får på puklen af P1-værten Lasse Jensen. Han mener, deres dækning af Bagger-sagen er løbet af sporet. I kronikken 'Bagger er landet!' i dagens Information skriver Lasse Jensen:
»I går blev jeg ringet op af en journalist fra politiken.dk (web first!), som spurgte, om jeg syntes, at medierne var gået i selvsving. "Nej, ikke generelt," svarede jeg. Kun i de fire store tabloidmedier B.T, Ekstra Bladet, TV 2 og DR.«
Han mener, at historien om Bagger er landet.
»Nu er mæthedspunktet nået, og så begynder medierne at skrive, om ikke medierne er gået i selvsving. Den store fødekæde er blevet til en cirkel, der som bekendt hverken har en begyndelse eller en slutning,« skriver han i kronikken.
Journalisten.dk kan ikke komme udenom at have skrevet historier om mediernes dækning af Bagger-sagen. Læs et udsnit her: Kritik for dækningen af Bagger-sagen, Poul Madsen: Absurd at diskutere presseetik, Gør grin med BTs dækning af Baggers ankomst.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.