Medier er dårlige kommunikatører

TV 2 var hurtig ved damage control-knappen, da man med det samme valgte at klippe i dokumentaren ’Mig og Naser’. Men danske medievirksomheder er generelt ikke imponerende, når det gælder om at styre sin egen kommunikation.

TV 2 var hurtig ved damage control-knappen, da man med det samme valgte at klippe i dokumentaren ’Mig og Naser’. Men danske medievirksomheder er generelt ikke imponerende, når det gælder om at styre sin egen kommunikation.

Det mener Jesper Højbjerg Christensen, indehaver af kommunikationsbureauet Advice.

Han anerkender, at TV 2 var hurtig i deres respons, da Nyhedsavisen tirsdag kritiserede dokumentaren ’Mig og Naser’ for at manipulere med virkelighedsopfattelsen. TV 2 valgte at fraklippe den konkrete scene, inden filmen blev vist tirsdag aften.

»Man har set, hvor meget Nybroe-sagen skadede DR, og så vil man være oppe på dupperne og reagerer lynhurtigt, og det er selvfølgelig godt. Men er de klar, når de næste sager kommer? Det er jeg ikke sikker på. Jeg synes ikke, TV 2 har været et forbillede i deres kommunikation, f.eks. omkring deres fratrådte direktør,« siger Jesper Højbjerg Christensen.

Han mener generelt, danske mediehuse er på hælene, når det handler om moderne virksomhedskommunikation.

»Det er jo ellers et miljø, hvor man er hurtig på dagsordener og nyheder og i den forstand toptunede. Men kommunikations- og ledelsesmæssigt er de det ikke. Det er overvejende gamle huse, lidt støvede, med ditto kommunikations- og ledelsessystemer.«

Ifølge Jesper Højbjerg Christiansen har medierne i mange år gået og følt den hellige grav velforvaret, fordi man selv sad i den rigtige ende af nyheds-fødekæden.

»Det er jo lidt det med, at bagerens børn ikke får brød, og lægens børn er syge. Man tager ikke rigtig sin egen medicin, for når man selv er i miljøet, er det ikke noget problem. Det er det bare lige pludselig, og så er man ikke vant til at agere professionelt,« siger han.

0 Kommentarer