Et flertal på Christiansborg er klar til at indføre en ny medielicens, der kan give DR 75 millioner kroner om året.
Når Folketingets medieordførere i aften mødes med kulturminister Brian Mikkelsen, har de mulighed for at give økonomisk trængte DR en årlig saltvandsindsprøjtning på 75 millioner kroner.
Ifølge oplægget til en ny medielicens skal alle danskere betale licens til DR. Personer, som ikke ønsker at betale licens, skal selv gøre en aktiv indsats for at afmelde sig betalingen.
Generaldirektør i DR Kenneth Plummer er meget glad for oplægget til den nye aftale.
”Men det kræver, at der også arbejdes med nogle skrappere kontrolmuligheder over for licensbetalere, og det kræver også, at loftet over erhvervslicenser bliver hævet," siger han til Ritzau.
Forslaget om en medielicens over skattebilletten minder til forveksling om Socialdemokraternes medieudspil fra november 2007. Heri fremgik det også, at alle danskere som udgangspunkt skal betale licens. Samtidig skal der indføres en mulighed for at melde sig fra ordningen.
Regeringen har tidligere forholdt sig køligt til forslaget. Men efter pres fra Ny Alliance og løsgænger Pia Christmas-Møller er der nu større opbakning til medielicensen hos blandt andre kulturminister Brian Mikkelsen, der ser licensen som en mulighed for at komme sortseere til livs.
Ifølge DRs beregninger findes der 180.000 sortseere i landet. Medielicensen er i øjeblikket 2.190 kroner om året.
Den radikale medieordfører, Simon Emil Ammitzbøll, siger til Epn.dk, at han ikke tør give et bud på, hvor mange penge en omlægning af medielicensen vil indbringe.
"Men jeg tror, det er oversolgt, når det hævdes, at den øvelse i sig selv kan redde DRs økonomi. Vores vurdering er, at DR mangler 150 mio. kr. om året," siger han.
1