Lars Munch: Masser af tid til at finde Tøgers afløser

Processen med at finde Tøger Seidenfadens afløser er nu indledt. Det oplyser adm. direktør for JP/Politikens Hus, Lars Munch, til Journalisten.dk. Men der kan gå op til »flere måneder«, siger han.

Processen med at finde Tøger Seidenfadens afløser er nu indledt. Det oplyser adm. direktør for JP/Politikens Hus, Lars Munch, til Journalisten.dk. Men der kan gå op til »flere måneder«, siger han.

Opgaven med at erstatte Tøger Seidenfaden, der døde for knap to uger siden, er så småt begyndt. Men medarbejderne skal ikke forvente, at der bliver udpeget en ny ansvarshavende chefredaktør for Politiken lige med det samme.

Det oplyser Lars Munch, adm. direktør for JP/Politikens Hus.

»Vi er naturligvis begyndt at gøre os overvejelser om Tøger Seidenfadens afløser. Men da vi er i den meget gunstige situation, at vi har en meget velfungerende bladledelse – både redaktionelt og kommercielt – så er der ikke grund til noget hastværk,« siger Lars Munch til Journalisten.dk.

Han tilføjer, at man både i bestyrelsen og fonden har besluttet »at tage den tid, der skal til«.

»Men processen er begyndt med overvejelser om, hvem det kunne være, og hvilken proces, vi skal gennemføre,« siger han.

Lars Munch ønsker ikke at komme nærmere ind på, hvilken type, man går efter. Ej heller, hvornår den ny ansvarshavende chefredaktør bør være på plads.

Der kan gå mange måneder?

»Ja – det kan der principielt. Det vil tiden vise.«

0 Kommentarer