Lancerer ny udgave af Weekendavisen.dk

Weekendavisen.dk lanceres nu som 'en slags femte sektion' til den trykte avis. I netudgaven satses der især på boganmeldelser og blogs. Og så får læserne mulighed for at bidrage.

Weekendavisen.dk lanceres nu som 'en slags femte sektion' til den trykte avis. I netudgaven satses der især på boganmeldelser og blogs. Og så får læserne mulighed for at bidrage.

Bruger-anmeldelser og brugerkritik bliver en af flere nyskabelser på Weekendavisen.dk, som relanceres i denne uge.

Tanken er at gøre hjemmesiden til en direkte forlængelse af den trykte udgave af Weekendavisen.

»Vi har i nogen tid arbejdet på at lave en hjemmeside, der er, som vi synes, den skal være – en slags femte sektion til avisen. På nettet kan man nemlig gøre ting, der ikke lader sig gøre i papiravisen,« meddeler avisens chefredaktør, Anne Knudsen.

Den ny udgave af Weekendavisen.dk satser først og fremmest på at blive centrum for litteraturelskere og dermed hente annonceindtægter fra bøgernes verden og det intellektuelle segment.

Weekendavisen.dk tilbyder således både adgang til nye boganmeldelser samt mulighed for at købe bøger til særligt fordelagtige priser.

»I forbindelse med bøgerne åbner vi med to blogs, hvor læserne kan udveksle meninger, tekster og idiosynkrasier med Lars Bukdahl og Klaus Rothstein. Vi åbner også plads til, at De selv kan skrive anmeldelser af bøger, De har læst, uanset om disse har været anmeldt i avisen,« erklærer Anne Knudsen på hjemmesiden.

Den ny udgave af Weekendavisen.dk er endnu ikke helt færdig. I løbet af de kommende uger bliver det således også muligt at købe artikler fra Weekendavisens arkiv, der går tilbage til 1991.

»Artikelarkivet er som skabt til forskning i Danmarks og verdens historie, og der er studenterrabat på arkivadgang i et semester,« lover Anne Knudsen.

Weekendavisen kan i øvrigt fremover også læses som e-paper på nettet. I starten gratis (her den seneste udgave), men siden skal der betales for at læse den trykte avis på nettet.

Fra begyndelsen af oktober begynder Martin Krasnik desuden at blogge fra den amerikanske valgkamp, og Synne Rifbjerg vil på Weekendavisen.dk lave en interaktiv serie om sine debataftener på Louisiana.

0 Kommentarer