Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
10:04 11.11.2022 Anna Sol Jørgensen

Lægens Bord vender tilbage i nye klæder

DR-programmet ’Lægens Bord’ med Peter Qvortrup Geisling bliver genoplivet efter at have været lagt i graven de seneste 17 år.

Det er dog med den væsentlige forskel, at programmet ikke bliver sendt på tv, men kommer som en ugentlig podcast med navnet ’Lægens Bord – Lyt til din krop’.

Værten er som på tv i slutningen af 1990’erne og starten af 00’erne Peter Qvortrup Geisling. Han vil få selskab af eksperter, der vil gøre lytterne klogere på de advarselstegn, kroppen kan sende i tilfælde af sygdom. I første afsnit er temaet rejsningsproblemer.

”Det, der er fællesnævneren for de emner, vi har valgt, er, at det er sygdomme, hvor der er et kæmpe forebyggelsespotentiale. Det er sygdomme, der er lette at opdage, de er lette at behandle, og det vil få en stor betydning for patienterne resten af deres liv. Det synes jeg virkelig er public service,” siger Peter Qvortrup Geisling i en pressemeddelelse fra DR.

SENESTE NYT

Flere nyheder