Europarådet vil nu have Danmark til at gøre mere for at fremme det tyske sprog i radio og tv-udsendelser. Særlig i Sønderjylland skal omfanget øges.
Derfor kan der meget vel blive mere af den her slags: „Guten Abend meine Damen und Herren. Hier ist die Aktuelle Kamera mit Nachrichten".
I hvert fald hvis opfordringen fra Europarådet får de danske myndigheder til at øge omfanget af radio og tv på tysk.
"Europarådet opfordrer Danmark til at øge omfanget af tysk transmitteret radio og levere tv-udsendelser på tysk i Sønderjylland i tæt samarbejde med de tysktalende," erklærer Europarådet ifølge Ritzau.
Europarådet opfordrer derfor til, at Danmark sikrer, at de tyske mindretalsskoler bliver ved med at overleve i fremtiden. At de danske myndigheder desuden tager en mere aktiv og struktureret tilgang til fremme af tysk som et mindretalssprog. Og endelig at Danmark fortsætter dialogen med det tyske mindretal med henblik på at forbedre tilstedeværelsen af det tyske sprog i det offentlige liv.
Men hvis det hele skal lykkes, så kræver det ifølge Europarådet, at eventuelle besparelser i støtten til private skoler og nedskæringer i befordringsfradraget ikke kommer til at ramme de tysktalende skoler.
I juni 2010 undgik de tyske mindretalsskoler netop at slippe for planlagte besparelser på befordringsfradraget til skolerne.
Europarådet vil samtidig have Danmark til hurtigst muligt at sørge for, at det ikke er noget problem at tale tysk på sygehusene og i plejesektoren.
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Jeg vil gerne se flere nederlansk-sproget programmer.