Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
12:27 10.06.2021 Mads Allingstrup

Kæmpe nedbrud skyldtes en enkelt kunde

Da alverdens nyhedsmedier, inklusive danske TV 2, i den forløbne uge forsvandt fra nettet kortvarigt, var det et nedbrud hos cloud-leverandøren Fastly, der var årsagen.

Fastly leverer en ydelse, der går ud på, at data skubbes ud i datacentre rundt omkring i verden, tæt på brugerne, for at gøre signalet hurtigere. Tirsdag forsvandt stribevis af store net-tjenester pludseligt, uden en nærmere angivet årsag. Blot meddelte Fastly, at der ikke var tale om et hackerangreb.

Sent tirsdag kunne Fastly så meddele, at nedbruddet skyldtes en bug i softwaren, der var trigget af en enkelt kunde, der ændrede i sin opsætning af tjenesten. Kunden var uden skyld i det efterfølgende nedbrud, der ramte The New York Times, Det Hvide Hus, Amazon, Reddit, Twitter og mange andre.

 

SENESTE NYT

Flere nyheder