Fotoforbud

Justin Bieber vil forbyde pressefotografer til kommende koncert

Justin Bieber vil slet ikke have pressefotografer med til superstjernens koncert i Norge i weekenden

Musikeren Justin Bieber, som onsdag aften spiller koncert i Danmark, ønsker ikke at blive fotograferet af pressen under sin kommende koncert i Trondheim i Norge den 7. august.

Det skriver norske Journalisten.

Faktisk ønsker musikeren et decideret forbud.

”Den foreløbige besked er, at der er et fotoforbud ved Bieber-koncerten. Mange af de store koncerter kommer med en fotokontrakt, men i forhold til Bieber har vi fået besked om, at der er tale om et fotoforbud,” siger Pia Leinslie, der er marketingchef for All Things Live i Norge til mediet Nidaros ifølge Journalisten.no.

Spiller i Danmark onsdag

Ifølge Journalisten.no forhandler All Things Live med Justin Biebers management om at få omstødt forbuddet.

Samme Justin Bieber er onsdag hovednavn på musikplakaten på festivalen Smukfest i Skanderborg.

Det har endnu ikke været muligt for Journalisten at få svar på, hvorvidt Justin Bieber har fremsat lignende krav i forbindelse med koncerten i Skanderborg. All Things Live Danmark oplyser, at ansvaret for aftenens koncert ligger hos Smukfest, som endnu ikke er vendt tilbage på Journalistens henvendelse.

Boykot af Tool

Herhjemme har der løbende været debat om, hvad popmusikere kan kræve af medier, der dækker koncerter. I april var det bandet Tool, der krævede, at medierne underskrev en fotokontrakt, der ifølge musikmediet Gaffa begrænsede mediets muligheder for at arbejde frit.

Blandt andre Jyllands-Posten, Information, Politiken og Soundvenue bakkede dengang op om musikmediet Gaffa, der valgte at boykotte hele dækningen af koncerten.

Ifølge Gaffa var problemet med den konkrete fotokontrakt, at mediet gav den fulde ophavsret til billederne fra koncerten til bandet.

”Vi havde ikke planer om at anmelde koncerten, men vi bakker til fulde op om Gaffas boykot og synes, det er vigtigt at markere en klar og enig afstandtagen til den slags kontrakter, som Tool nu også benytter sig af,” lød det dengang i april fra Jyllands-Postens kulturredaktør, Louise Pettersson.

I 2013 bragte Information også en demonstrativ tom boks på avissiden i for bindelse med en Beyoncé-koncert, hvor der var lignende krav.

0 Kommentarer