JSL Publications overtager tre Aller-magasiner

I dag har mediehuset JSL Publications A/S underskrevet en aftale med Aller, som gør virksomheden til ejer af tre af Allers magasiner.

I dag har mediehuset JSL Publications A/S underskrevet en aftale med Aller, som gør virksomheden til ejer af tre af Allers magasiner.

Magasinerne BådNyt, GOLFmagasinet og Jagt, Vildt & Våben har fået nye ejere. JSL Publications overtager de tre magasiner fra Aller Press med virkning fra den 1. februar 2009. I forvejen udgiver JSL Publications magasinerne Vi med Hund i Danmark og Norge og MAD&venner. Adm. direktør i JSL Publications Jesper Sehested Lund siger:

"Med købet øger vi samtidig det samlede læsertal på vores udgivelser fra i dag 214.000 til 580.000 læsere, og vel at mærke læsere med en meget præcis profil, betegnet ved deres levende interesse for madlavning, hund, golf, jagt eller sejlads."

Efter overtagelsen beskæftiger JSL Publications A/S nu 25 medarbejdere. Hverken Aller Press eller JSL Publications ønsker at oplyse købesummen.

0 Kommentarer