Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
13:16 29.08.2023 Morten Bjerregaard

Journalister og medier opfordrer Niger-kupmagere til at respektere pressefrihed

En måned efter militærkuppet i det afrikanske land Niger har landets presse oplevet flere alvorlige brud på pressefriheden.

På foranledning af organisationen Journalister Uden Grænser (RSF) har 80 indflydelsesrige journalister, medieejere og organisationer i regionen derfor underskrevet en appel, hvor de opfordrer kupmagerne til at respektere pressefriheden.

”Siden kuppet den 26. juli er lokale og internationale journalister blevet angrebet fysisk og online. Nogle medier er blevet lukket ned, og pressefriheden og informationspluralismen bliver direkte udfordret. Journalister og organisationer fra Madagaskar og Chad til Djibouti og Niger opfordrer militærjuntaen til at respektere de fundamentale rettigheder til pålidelig information og ikke at forhindre journalister i at udføre deres arbejde,” udtaler Sadibou Marong, der er direktør hos RSF’s bureau syd for Sahara.

Den seneste tid er der sket farlige hændelser for mediepersoner i Niger.

En redaktør for avisen Le Témoin de l’Histoire har til RSF fortalt, at han er blevet truet af uidentificerede personer uden for sit hus, som sagde, at han skulle passe på med, hvad der blev skrevet om på avisen.

Også udenlandske journalister er blevet truet. Blandt andre freelancejournalisten Stanislas Poyet, der blev overfaldet verbalt og fysisk, da han dækkede en demonstration. Hans pas og udstyr blev også stjålet i den forbindelse.

SENESTE NYT

Flere nyheder