Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
08:59 03.03.2022 Anna Sol Jørgensen

Journalister fra Ruslands sidste uafhængige medie er flygtet fra landet

Journalisterne fra det sidste uafhængige nyhedsnetværk i Rusland har forladt landet i frygt for deres sikkerhed.

Det skriver CNN.

Det sker, efter at Ruslands anklagemyndighed har trukket stikket på TV Rain, også kaldet Dozhd, og radiokanalen Radio Echo, der også går under navnet Ekho Moskvy.

”Efter blokeringen af Dozhds hjemmeside, Dozhds profiler på sociale medier og efter trusler mod nogen af vores medarbejdere står det klart, at vores personlige sikkerhed er i fare,” siger TV Rains chefredaktør, Tikhon Dzyadko, ifølge CNN.

De to medier havde trodset myndighedernes krav om, at medier ikke må kalde Ruslands invasion i Ukraine for ’invasion’ eller ’krig’, og at der kun må bruges officielle russiske kilder til at viderebringe oplysninger om invasionen.

SENESTE NYT

Flere nyheder