Journalist flygter efter WikiLeaks-afsløring

En journalist fra Etiopien har forladt landet, efter at et læk fra WikiLeaks har afsløret, at de amerikanske myndigheder interviewede ham om pressefrihed.

En journalist fra Etiopien har forladt landet, efter at et læk fra WikiLeaks har afsløret, at de amerikanske myndigheder interviewede ham om pressefrihed.

Organisationen WikiLeaks har i denne måned oplevet en af sine største fiaskoer. Tusindvis af hemmeligstemplede amerikanske papirer blev lagt til frit skue på nettet, uden at hemmelige informanter, kontakter og samarbejdspartnere blev ordentligt censureret. Og lækket har nu for første gang fået konsekvenser for en journalist. Det siger organisationen Committee to Protect Journalists ifølge BBC.

Den etiopiske journalist Argaw Ashine har set sig nødsaget til at flygte fra sit hjemland, efter at hans navn dukkede op i et af WikilLeaks-dokumenterne. Ashine arbejder for den Kenya-baserede avis Daily Nation, men i oktober 2009 diskuterede og forhandlede han med flere parter, blandt andet den amerikanske ambassade, om at hjælpe en flok journalister fra en lukket avis. Det er noter fra dette møde, der nu er blevet offentliggjort, siger Committee to Protect Journalists.

»Når journalister og aktivister bliver nævnt i disse dokumenter, giver det undertrykkende regeringer en oplagt mulighed for at forfølge eller straffe dem,« siger en talsmand for organisationen til BBC.

WikiLeaks afviser, at journalistens navn er at finde i organisationens lækage, og anklager Committee to Protect Journalists for at forvrænge fakta.

0 Kommentarer