Det er et »højrisikofyldt politisk spil«, hvis regeringen får gennemført sit forslag om at tage P2 fra DR. Det siger Venstres egen EU-politiker Jens Rohde, der også er tidligere medieordfører.
Det skaber store problemer, hvis regeringen får magt som de har agt i forhold til DR's radiokanal P2. Den vil regeringen nemlig gerne tage fra DR, og i stedet skabe et privat alternativ.
Men det er et »højrisikofyldt politisk spil« fra den Venstre-ledede regering, advarer Venstres eget medlem af EU-Parlamentet, Jens Rohde.
Han var selv medieordfører i 1999, da politikerne skulle forhandle et andet medieforlig. Her talte blandt andre Jens Rohde for, at DR ikke skulle styrkes yderligere ved at få endnu en kanal forærende, de såkaldte FM4-frekvenser. I stedet krævede blandt andre Jens Rohde, der dengang var i opposition, at den nye kanal kom i udbud. Det skriver Epn.dk.
Dengang endte forliget med, at kanalen kom i udbud – som DR alligevel vandt over syv andre ansøgere. Men diskussionen om at bringe kanalen i udbud medførte masser af diskussion og kritik.
»Det afstedkom ubeskriveligt mange protester og ekstremt vrede lyttere,« sagde Jens Rohde i dagens P1 Morgen.
Jens Rohde mener derfor ikke, at det er besværet værd at lukke P2 og sætte kanalen i udbud. Tværtimod synes han, at det ville være synd, hvis den klassiske musik skal spredes på DR's andre radiokanaler.
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Tænk, at man skulle være enige med Jens Rohde.