Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
11:40 06.10.2022 Kerstin Bruun-Hansen

Jakob Sheikh bliver kommunikationschef

Jakob Sheikh bliver kommunikationschef

Mathias Svold/Ritzau Scanpix

Institut for Menneskerettigheder har ansat den prisvindende journalist Jakob Sheikh som ny kommunikationschef. Det fremgår af en pressemeddelelse.

Jakob Sheikh var i en årrække journalist og redaktør på Politiken, før han blev ansat som særlig rådgiver i Justitsministeriet.

Hos Institut for Menneskerettigheder skal han stå i spidsen for instituttets afdeling for kommunikation og engagement. Hans ambition er blandt andet at sikre, at instituttets arbejde bliver dagsordensættende, brugbart og endnu mere synligt for omverdenen.

”Jeg kan ikke forestille mig en vigtigere og mere meningsfuld opgave end arbejdet med at sikre og styrke menneskerettighederne i og uden for Danmark. Det er en sag, der ligger mig meget nær,” udtaler Jakob Sheikh.

SENESTE NYT

Flere nyheder