Den tidligere chefredaktør for MetroXpress og 24timer, Jakob Høyer, går i dag skarpt til angreb på avisbranchen. Han sammenligner danske aviser med landbruget, hvor støtte holder en kriseramt branche kunstigt i live og stopper enhver bæredygtig udvikling. (opdateret 10:07)
Ifølge Jakob Høyer, der kort før nytår tiltrådte som kommunikationsdirektør i DSB, er den årlige statslige støtte på 340 mio. kroner til danske dagblade helt og aldeles usund.
"Reelt er der tale om en voluminøs statsstøtte til et erhverv, hvor adskilllige titler og dagblade efterhånden bliver holdt i live af ren nostalgi og af manglende politisk mod til at gøre op med et oldnordisk støttesystem," skriver Jakob Høyer i en kommentar i Berlingske i dag.
Den tidligere chef for MetroXpress og 24timer – der målt på redaktionelle medarbejdere er blandt de aviser, som rent faktisk scorer allermest på statsstøtten – fremhæver, at nicheaviser som Kristeligt Dagblad og Information er topscorere i kroner og ører med statsstøtte på henholdsvis 27,5 mio. kr. og 25,5 mio. kr. årligt.
Dertil kommer, at dagbladene er fritaget for moms – svarende til en god milliard kroner i årlig støtte. Og lykkes det for regeringen at lancere den nye news/talk-radiostation – med kælenavnet Radio Møller – så har de store avishuse udsigt til yderligere 100 mio. kr. årligt i støtte, hvis det lykkes dem at vinde udbudsrunden. Og endelig er der også Pulblic Service-puljen på 75 mio. kr. til tv-projekter uden for DR.
"Med andre ord er der i 2011 ingen grænser for jagten på statsstøtte for de danske avis- og mediehuse. Og efterhånden er det muligt at holde liv i et dagblad alene på grund af statsstøtten – se blot, hvordan ErhvervsBladet først fik omstillingsstøtte som dagblad og dernæst fik en særlig ugeavis-støtte, da bladet havde opgivet livet som dagblad," skriver Jakob Høyer, der mener, udviklingen er usund:
"Ligesom den har været det for landbruget," konstaterer han.
Ifølge Jakob Høyer er der ingen vej udenom: Dagbladene må tilpasse sig den nye tidsalder og de nye behov. Og han forudser flere avislukninger i 2011:
"Hvert et tilfælde er trist og følelsesladet. Men det er også nødvendigt, for at resten af mediebranchen kan blive sundere," skriver han og foreslår drilsk, at dele af mediestøtten burde ændres til braklægningsstøtte eller skrotpræmier.
Hele kommentaren fra Jakob Høyer kan læses her
3 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Jamen, har manden ikke ret? Jo, han har. Det er en kunstig måde at holde medibranchen i live på, men hvad er alternativet? Nogle få dagblade med et bredt indhold, hvor der ikke er plads til det smalle stof og de skæve artikler, og hvor der ikke er plads til den dybdegående journalistik? Som markedet er i dag, er det jo ikke muligt for branchen at overleve uden støtte.
Ligesom det ikke er muligt for landbruget og for fiskeriet.
Så kan jeg ærligt talt bedre lide ordningen som den ser ud nu.
Otto Frederiksen
Mener Jakob Højer virkelig det her? haha
Ja, Jakob Høyers konstatering er da god nok, det er jo ganske korrekt, at dagbladene er en branche som lever af overførselsindkomster, men det vil da være en dumhed, at omlægge mediestøtten til en braklægningsstøtte.
Det eneste rimelige ville være at afvikle mediestøtten, og hvis det skal ske med en blød landing, så kan den aftrappes hen over tre år og kaldes ophugningsstøtte, som man kender det fra fiskerierhvervet.
Med venlig hilsen
Niels Riis Ebbesen