Information skruer tiden 50 år frem

Dagbladet Information sætter klimaforandringerne under fokus på en alternativ måde. Tirsdag den 6. oktober udkommer avisen i en særlig dobbeltudgave. To helt almindelige udgiver af Information, der skal beskrive to mulige virkeligheder i 2059 alt efter udfaldet af det kommende klimatopmøde.

Dagbladet Information sætter klimaforandringerne under fokus på en alternativ måde. Tirsdag den 6. oktober udkommer avisen i en særlig dobbeltudgave. To helt almindelige udgiver af Information, der skal beskrive to mulige virkeligheder i 2059 alt efter udfaldet af det kommende klimatopmøde.

Det er svært at spå om fremtiden, men Information vil gøre et forsøg, når de på Folketingets åbningsdag tirsdag den 6. oktober udkommer i to særudgaver. De to aviser kommer til at hedde splittelses- og samarbejdsavisen. De skal beskrive, hvordan verden kan se ud om 50 år. Splittelsesavisen tager udgangspunkt i, at forhandlingerne om et globalt klimasamarbejde ikke lykkes, men samarbejdsavisen gør det modsatte. Bag projektet står international redaktør Lotte Folke Kaarsholm, der i en pressemeddelelse siger, at de to avis ikke bliver klimaaviser.

"De er almindelige udgaver af Dagbladet Information, skrevet i en verden anno 2059, hvor alt vil være forandret på grund af vores håndtering – eller mangel på samme – af klimaforandringerne," skriver hun i pressemeddelelsen.

Aviserne har til formål at vise befolkningen, at klimaforandringerne vil påvirke vores nyhedsbillede. Det skal altså ikke handle om klima, men om hvordan verdensbilledet kan se ud.

Information har målrettet projektet til gymnasiel undervisning. Aviserne skal sammen med projektets hjemmeside inddrages som klimaundervisning på landets gymnasier. Det er en del af Informations nye tiltag på undervisningsområdet.

"Vi på Information ved af erfaring, at vi er en avis, der bliver brugt rigtig meget ude på gymnasierne. Derfor er det et naturligt område for os at udvikle endnu mere med målrettet læringsrum, der bygger på, vi med vores moderne fortolkning af de klassiske journalistiske idealer præsenterer et brugbart materiale for gymnasierne," fortæller adm. direktør Morten Hesseldahl i pressemeddelelsen.

0 Kommentarer