DR skal have kvalitetstilbud til alle danskere, mener kulturdirektør Morten Hesseldahl. Der er ikke genrer, der er for underlødige til DR. Det handler om at finde kvaliteten inden for hver genre, siger han.
DR skal betragtes på linje med biblioteker, museer og skoler, siger kulturdirektør i DR Morten Hesseldahl i et interview i Berlingske Tidende i dag. DR er ifølge ham et tilbud til alle danskere, der skal give dem nogle redskaber til at navigere i deres eget liv.
DR bliver jævnligt kritiseret for at være for populistiske, når eksempelvis seermagneten X Factor ruller over skærmen. Kulturdirektøren mener derimod, at programmet ligger fint inden for public service-begrebet.
»Det, vi skal kunne, er at identificere kvaliteten inden for de forskellige genrer – også popmusik. Nu arrangerer DR eksempelvis en stor, dansk popgalla ovre i Koncerthuset, og det beviser jo, at vi, også når det drejer sig om popmusik, synes, at noget er bedre end andet,« siger Morten Hesseldahl i Berlingske Tidende.
Han forstår ikke, at der i forbindelse med medieforliget har været så meget fokus på, at DR skulle begrænses.
»Det er nærmest blevet en pointe i sig selv, at DR skal stækkes. Jeg forstår det ikke. Jeg synes, at man i stedet burde fokusere på, hvordan man kan udvikle DR. Ikke på bekostning af det kommercielle og andre initiativer, for det er rigtig fint, hvis de kan være der. Men lad være med at se DR som en markedsaktør,« siger han.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.