Her er verdens næstbedste politiske satiretegning ifølge FN

Den danske tegner Niels Bo Bojesen vandt tirsdag andenpræmien ved FN’s årlige pris til verdens bedste politiske satiretegning. ”Jeg var med blandt de 10 bedste sidste år og tænkte egentlig, at min karriere toppede der,” siger han. Den politiske satiretegning har det bedre end længe, mener han

De sidste par år har priserne regnet ned over bladtegner Niels Bo Bojesen. I 2017 blev han blev kåret til Årets Bladtegner herhjemme, og året inden vandt han EU-Kommissionens Satirepris.

Indtil videre fortsætter succesen for den danske tegner i 2018. Tirsdag fik han nemlig besked om, at han har vundet andenpræmien ved FN’s årlige pris til verdens bedste politiske satiretegninger.

”Jeg var med blandt de 10 bedste sidste år og tænkte egentlig, at min karriere toppede der. Så jeg var helt paf, da jeg fik at vide, at jeg har vundet en andenplads i år,” siger Niels Bo Bojesen til Journalisten.

Han modtager prisen for en tegning med titlen ”Så er der sat dato på Brexit”, som blev bragt i Jyllands-Posten i marts 2017. Første- og tredjepladsen går ifølge Jyllands-Posten til tegnere på de amerikanske aviser ’Manhattan Times’ og ’The Atlanta Journal-Constitution’.

Kvaliteten ligger i enkelheden

Niels Bo Bojesen sølvvindertegning forestiller en løber med det britiske flag på maven, der gør sig klar til løbsstart på en bane, der mildest talt ser udfordrende ud.

”Jeg prøver at vise dobbeltheden i, at briterne gerne vil spurte frem, men at de undervejs er blevet klar over omkostningerne ved Brexit. Så den både viser den engelske intention om at komme hurtigt fra start, og den erkendelse, der begyndte at gro i premierminister Theresa Mays bagland om, at det her bliver ikke nemt,” forklarer han.

Han har endnu ikke fået dommerkomiteens begrundelse for, hvorfor de har valgt at hædre hans tegning. Men selv synes han, at kvaliteten ligger i enkelheden. 

”Generelt bestræber jeg mig på at være enkel uden at være plat. Som satiretegnere arbejder vi jo med klichéer, men jeg prøver så at give det et twist ved at tage noget, som du kender fra én situation, og parre det med noget andet,” siger Niels Bo Bojesen.

Satiretegnerne er blevet globale

Han vurderer, at den politiske satiretegning i dag har det bedre, end den har haft i flere år. Det skyldes, at tegnerne er blevet mere bevidste om, at deres perspektiv og publikum i dag er globalt.

”I dag tegner vi også til folk med en anden kulturbaggrund og en anden humor, end vi har her i vores lille land. Første gang vi lagde mærke til det, var jo med Muhammed-tegningerne. Det har været hårde lærepenge, men den gode side er, at vi pludselig er mere synlige end nogensinde,” siger Niels Bo Bojesen.

Og det er en god ting?

”Ja, det, det synes jeg. Som en lille faggruppe i et lille land har vi pludselig en uforholdsmæssigt stor gennemslagskraft, selv om aviserne har faldende oplag osv. Og vi vokser med opgaven. Det synes jeg helt klart er positivt,” siger han. 

Med prisen følger 5.000 amerikanske dollars. 

0 Kommentarer