Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
11:43 14.10.2022 Jakob Albrecht

Her er de 57 nominerede til årets Prix Audio

Her er de 57 nominerede til årets Prix Audio

Anders Hagen fra ’Liv, død og fodbold’ er blandt de nominerede som årets vært. Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

28. oktober skal vinderne i de 18 kategorier i Prix Audio hyldes på Axelborg i København.

I dag kom listen med de 57 nominerede, og de er fundet mellem 400 indstillede bidrag.

Det skriver Danske Medier i en pressemeddelelse.

Prix Audio er Danmarks officielle radiopriser, og prisen for ”årets radioprogram” bliver for eksempel et opgør mellem ’Portrætalbum’ på Radio4, ’Bibelen Leth Fortalt’ på DRP1 og ’Guld og Grønne Skove’ på P1.

Mens ”årets vært” bliver Anders Hagen for ’Liv, død og fodbold’ på ALLY, Anna Ingrisch fra DR’s ’Genstart’ eller Maria Jencel, vært på ’112 for Knuste Hjerter’ på 24Syv.

Mangeårigt jurymedlem Ralf Andersson, leder af center for journalistik på SDU, siger om de mange bidrag, han har lyttet til:
”I år har der været ekstraordinært meget at vælge imellem. Journalistikken står stærk på lydmedierne.”

Se alle de nominerede på hjemmesiden for Prix Audio.

SENESTE NYT

Flere nyheder