Hans Engell: Søren Pinds personangreb er usandt

Venstres udviklingsminister, Søren Pind, beklager nu, at han i går angreb en B.T.-journalist for at være en »uvederhæftig, løgnagtig bedrager«. Injurierne står dog stadig at læse på Facebook. Samtidig skriver Hans Engell i en e-mail, som Journalisten.dk er i besiddelse af, at Søren Pind har talt usandt. (opdateret 13:30)

Venstres udviklingsminister, Søren Pind, beklager nu, at han i går angreb en B.T.-journalist for at være en »uvederhæftig, løgnagtig bedrager«. Injurierne står dog stadig at læse på Facebook. Samtidig skriver Hans Engell i en e-mail, som Journalisten.dk er i besiddelse af, at Søren Pind har talt usandt. (opdateret 13:30)

Søren Pinds injurierende personangreb på B.T.-journalist Lars Fogt rammer i dag venstreministeren i nakken som en boomerang. Og nu med bemærkninger om, at det er Søren Pind selv, der løj.
Det hele begyndte, da Søren Pind kaldte B.T.-journalisten for at være en »uvederhæftig, løgnagtig bedrager«. Endda med tilføjelsen: »… og den eneste, jeg kender, der er fyret fra Ekstra Bladet for at finde på historier uden hold i virkeligheden
Siden gik han ud i medierne og erklærede, at de personlige angreb var fremsat med vilje:
 »Jeg har fremsat et udsagn, der er bevidst injurierende, og hvis B.T. eller Lars Fogt ikke agter at imødegå det, må det jo stå til troende,« sagde Søren Pind til politiken.dk i går.
Venstreministerens opsigtsvækkende angreb fulgte i kølvandet på en artikel i B.T., hvor journalist Lars Fogt sammen med en kollega, skrev om, hvordan Søren Pind som menigt folketingsmedlem i al hemmelighed havde forsøgt at presse regeringen til at holde hånden over boligspekulanter. Samt at Søren Pind havde forsøgt at skaffe særbehandling til en virksomhed, hvori han har siddet i bestyrelsen.
Over for Journalisten.dk slog B.T.’s chefredaktør, Olav Skaaning Andersen, dog i går fast, at Søren Pind ikke har kunnet dokumentere sine påstande eller påvise fejl i artiklerne i B.T.
Og Olav Skaaning Andersen luftede muligheden for en injuriesag, hvis ikke statsminister Lars Løkke Rasmussen fik sin ministerkollega Søren Pind på andre tanker.
I dag melder Søren Pind så, at han gerne vil mødes med chefredaktøren for at forklare sagen:
»Men selvfølgelig har der været en grund til at jeg har udtrykt mig så kontant og hårdt som jeg har. Derfor har jeg bedt B.T.’s chefredaktør Olav Skaaning Andersen drikke en kop kaffe med mig i næste uge, så vi kan få løst den her sag og bragt den ud af verden«, siger han til politiken.dk.
Olav Skaaning Andersen agter dog ikke at mødes med Søren Pind, så længe de injurierende personangreb fortsat står skrevet på Facebook:
»Jeg gider ikke mødes med ham, hvis han ikke går ind og sletter de forkerte udsagn som står at læse på Facebook – de er helt fuldstændigt uantagelige«, siger Olav Skaaning Andersen i en anden artikel på politiken.dk.
B.T.’s chefredaktør betegnede i øvrigt i går, Søren Pinds personanklager for at befinde sig på et “chokerende lavt niveau“:
»I mit arbejde er det et lavpunkt. En minister går ind, i stedet for at forholde sig til sagens substans, og går efter manden. Så åbenlys en tilsvining af en journalist har jeg ikke oplevet fra folk i Søren Pinds position som minister. Han går ud og skyder på budbringeren i en fuldstændig straight, journalistisk historie,« sagde Olav Skaaning Andersen til Journalisten.dk.
Over for Jp.dk slår Hans Engell i øvrigt fast, at Søren Pind taler usandt, når han siger, at Lars Fogt i sin tid blev fyret fra Ekstra Bladet.
“Jeg kan kategorisk afvise, at Lars Fogt blev fyret fra Ekstra Bladet. Han sagde selv op, fordi han havde fået et nyt arbejde,” siger Hans Engell til jp.dk, der som overskrift skriver: Pind løj: Journalist blev ikke fyret.
Lars Fogt har bedt Hans Engell bekræfte, at han ikke blev fyret fra Ekstra Bladet. Og i en personlig e-mail fra Hans Engell til Lars Fogt – som Journalisten.dk er i besiddelse af – skriver Hans Engell:
Kære Lars.

Det vil jeg gerne – og det er hermed gjort. Du valgte dengang selv af ubegribelige årsager at sige farvel til vores fine, gamle avis på Rådhuspladsen til fordel for en langt mindre spændende arbejdsplads. Men valget var dit eget – du blev ikke fyret.

Venlig hilsen
Hans

(opdateret 13:30 med ordlyden af e-mailen fra Hans Engell) 

0 Kommentarer