I søndags erklærede DR's nyhedsdirektør, Ulrik Haagerup, at politisk kommentator Niels Krause-Kjær ikke kan kommentere de konservative. Få timer efter sad Krause i DR's studier og talte om netop de konservative.
Det er pol.dk, der bringer kritikken frem efter Ulrik Haagerups meget kategoriske melding i Presselogen på TV 2 News i søndags.
Her gav Haagerup udtryk for, at Niels Krause-Kjær ikke kan kommentere de konservative uden at tage personlig stilling til partiet, som han var pressechef for i slutningen af 1990'erne.
»Det er lidt patetisk at se Niels Krause-Kjær sidde og udtale sig om Lene Espersen, som han bestemt ikke bryder sig om«, erklærede Haagerup i 'Presselogen', der satte fokus på de seneste måneders dækning af Helle Thorning-Schmidts skattesag og Lene Espersens afbud til diverse møder
Men få timer efter Haagerups udtalelse blev sendt på TV 2 News, sad politisk kommentator Niels Krause-Kjær så i DR's studie og udtalte sig i fire minutter om netop de konservative, noterer Pol.dk og stiller spørgsmålet:
Ulrik Haagerup, samme dag som du kritiserer medierne for at bruge Niels Krause-Kjær i konservative sammenhænge, så optræder han både i 18.30-TV Avisen og igen klokken 21. Hvordan hænger det sammen?
»Jeg synes, det er okay at bruge ham, når indslaget nu handler om konservativ selvransagelse. Sagen handler om, at de konservative har svigtet deres mærkesag. Og der kender Niels Krause-Kjær partiet indefra«, siger Ulrik Haagerup.
Læs mere på Pol.dk.
6