Fyringer på vej på Midtjyske Medier

Midtjyske Medier skiller sig af med 10 journalister. Medarbejderne får besked i dag, erfarer Journalisten.dk.

Midtjyske Medier skiller sig af med 10 journalister. Medarbejderne får besked i dag, erfarer Journalisten.dk.

Midtjyske Medier må i dag sige farvel til 10 redaktionelle medarbejdere. De 10 medarbejdere må forlade koncernen i forbindelse med en sparerunde, der blev annonceret for små to uger siden.

Midtjyske Medier giver i dag arbejde til i alt 140 redaktionelle medarbejdere. Og de 10 afskedigelser bliver fordelt ud over mange af koncernens uge- og dagblade, der blandt andet tæller Århus Stiftstidende, Randers Amtsavis og Viborg Stifts Folkeblad.

Langt de fleste af afskedigelserne bliver klaret ved frivillig fratrædelse. Derudover er der ifølge Journalisten.dk's oplysninger to journalister, der bliver forfremmet til redaktører. Som det ser ud lige nu, er der derfor højst en eller to, der bliver fyret. Hvilke udgivelser, det går ud over, er endnu ikke klart.

Berlingske Media skal skille sig af med i alt 14 medarbejdere. Udover de 10 afskedigelser hos Midtjyske Medier, skal Berlingske Lokale Medier fyre fire journalister.

Ifølge Journalisten.dk's oplysninger vil medarbejderne på et møde senere i dag blive informeret om fyringerne og få at vide, hvad fyringerne vil betyde for driften på de ramte redaktioner.

0 Kommentarer