Forsvundet i menneskemængden

»Det er fysisk umuligt at være 100.000 på Christiansborg Slotsplads.«

»Det er fysisk umuligt at være 100.000 på Christiansborg Slotsplads.«

MANDTAL. I forbindelse med klimademonstrationen i december var der mange forskellige vurderinger af antallet af demonstranter. Politiet sagde ca. 25.000, arrangørerne 100.000. Medierne kom med deres vurderinger. Nogle skrev "op mod 100.000", andre 50-100.000, sågar den præcise vurdering 25-100.000 kom i brug. Hvordan kommer de frem til alle de tal?

Christiansborg Slotsplads er ca. 14.000 m2 inkl. vejarealerne (det kan man måle på krak.dk). Der er måske 16.000 m2, hvis man tager med helt hen til Børsen. Hvis der skulle være 100.000 demonstranter, er det omkring syv mennesker i vintertøj pr. m2. Det er fysisk umuligt. Tag selv tøj på og gå udenfor og prøv.

Der kan næppe stå meget mere end tre pr. kvadratmeter, selv hvis man er i Hare Krishna-kostume og tilpas slank. Så bliver der plads til omkring 50.000 mennesker på slotspladsen. Men pladsen var jo ikke fuldstændig fyldt? Og folks egne videoer på Youtube viser, at der ikke er ret mange steder, de står helt tæt. Det kunne tyde på et tal betydeligt under pladsens maksimum.

Så selv om der var mange mennesker til demonstrationen den 12. december, hvordan kan arrangørerne så slippe af sted med at sige 100.000 uden et eneste kritisk spørgsmål fra den samlede presse. Demonstranterne skulle stå i flere lag på pladsen for at nå dette tal? Gør det store tal begivenheden vigtigere og til en bedre historie? Hvordan vælger medierne deres tal?

Men ok, arrangørerne påstod jo trods alt ikke, at der var en million. Så ville de kritiske spørgsmål nok være kommet frem. For så skulle der jo være lige så mange mennesker, som der var på Alpe d'Huez ved den legendariske enkeltstart i 2004.

Thomas Kristensen og Jørgen Leth taler om den million tilskuere med begejstring hver sommer, når jeg med spænding blænder op for Tour de France. Men vent nu lidt. Var der virkelig så mange tilskuere? Enkeltstarten var jo 15,5 kilometer lang. Det er 15.500 meter.

Så en million tilskuere svarer til 65 mennesker pr. meter i gennemsnit. Til sammenligning er der omkring 350 meter omkring en fodboldbane. Parken har med sine 38.000 tilskuerpladser plads til små 110 mennesker pr. meter rundt om banen.

Så på den smalle bjergvej skal der i gennemsnit være mere end halvdelen af de fyldte tribuner i Parken. Jeg prøver Youtube igen. Ullrich kæmper, og Armstrong vinder, mens jeg bare sidder og tæller. End ikke i målområdet på Alpe d'Huez er der i nærheden af 65 tilskuere pr. meter, end ikke det halve.

På lange stræk på ruten er der endda måske kun 2-3 mennesker pr. meter. Næsten aldrig over 10. Nogle steder sidder de oppe på de skrå, græsbeklædte bjergsider. Der kan det være svært at vurdere præcist, hvor mange der er. Men så trækker jeg min indre fladskærm frem og sammenligner med tribunerne i Parken. DBU og FC København ville gå fallit med så tynd en tilskuerinteresse pr. meter.

Så hvordan er kommentatorerne nået til den million? Hvorfor ikke 500.000? Eller 800.000? Har de i virkeligheden bare forelsket sig i tallet én million? Sælger millionen produktet bedre?

Tal og folkemængder er svære. Der skal nok også være sneget sig en fejl ind i denne klumme. Så jeg undskylder på forhånd tusinde gange og sender en million kys. Jeg håber, at I tager mod dem uden at tælle.

Jens Sillesen er journalist hos Finansforbundet.

24 Kommentarer

John Nielsen
17. JULI 2013
Altså på Alpe D'Huez.
Altså på Alpe D'Huez.
John Nielsen
17. JULI 2013
Der kommer åbenbart en
Der kommer åbenbart en million igen i år. Flot.
Tom Paamand
27. JANUAR 2010
Over and out!

"Jeg har vist dig et videoklip, hvor der er tomt." Og jeg er noget så bedøvende ligeglad, for mit problem lige her er ikke, hvor mange mennesker, der er på dit klip. Flere har forsøgt at forklare dig, at mennesker har det med at bevæge sig, men det lader du til at have ret svært ved at forstå. Jeg har ikke "en anden opfattelse" - i modsætning til dig var jeg på stedet. Men du nægter bastant at acceptere min øjenvidneskildring - fordi du har et videoklip fra et helt andet tidspunkt, hvor folk var ved at forlade pladsen. Doooh! Over and out.

Jens Sillesen
27. JANUAR 2010
Re: Forsvundet i menneskemængden

Jeg har vist dig et videoklip, hvor der er tomt. Se det her klip, hvor folk er ved at forlade pladsen. Der er ingen mennesker på Ved Stranden. Det kan være tilfældigt, men det var sådan det så ud på tv.

http://nyhederne-dyn.tv2.dk/article/27047942/

Vil du acceptere, at jeg ikke skriver det her af en eller anden ond vilje, når du ser sådan et klip? Du har en anden opfattelse fra pladsen. Det accepterer jeg.

Som jeg skrev, der er sikkert også en fejl i denne artikel. Hvis jeg har vurderet arealerne lidt for små eller den mulige tæthed er jeg ked af det. Min intention er ikke, at gøre en demonstration mindre end den var. Det er, at rejse spørgsmålet om hvordan medierne vurderer menneskemængder.

For selv hvis der var 20-25.000 m2 med demonstranter, så holder det jo stadig ikke med 100.000. For en ting er, hvis der kan stå fire pr. m2. En anden er, at det gjorde der altså ikke.Kig på samtlige Youtube-videoer af demonstration. Folk stod ikke fuldstændigt pakket over hele pladsen. Så pressen burde ikke bare acceptere tallet, som dele af den gjorde.

Min kritik af medierne fastholder jeg. Tal som 25.000, 35.000, 50.000, 50-60.000, 50-100.000, op mod 100.000 og 100.000 har jeg set. De fleste mod de sidste tal. Jeg stiller spørgsmålet "Hvordan vælger medierne deres tal?" Jeg mener ikke, at der kunne stå 100.000 på arealet. Hvordan tallet 100.000 fremkom er interessant. Det burde pressen have spurgt til. Specielt fordi, det blev angivet som Politiets officielle tal. Men hvordan kommer alle de andre tal frem? Trukket i en tombola?

Tom Paamand
27. JANUAR 2010
Re: Forsvundet i menneskemængden
Jens Sillesen, du rejste et udmærket spørgsmål om størrelser. Hold fast i dette generelle, i stedet for at rode dig mere ud i kontrafaktisk vrøvl. Specielt når du åbenbart ikke selv var til stede.

"Der stod ikke mennesker ned langs Holmens Kirke eller på Ved Stranden"???
På det tidspunkt, hvor jeg selv tjekkede min cykel i Boldgade, var Ved Stranden godt fyldt op - også med bannere, udklædte figurer og kulørte trækvogne. Pladsen foran Holmens Kirke fungerede som venteplads for de folk, der gerne ville over broen - og det foregik langsommeligt sidelæns og i tæt nærkontakt. Du skulle have været der - det var faktisk temmelig hyggeligt.

Så at "det areal mængden stod på inkluderer ikke den modsatte side af kanalen" er noget vrøvl. Åbenbart baserer du dine observationer på nogle tilfældige klip på et tv, som du bruger til at dokumenter et længere forløb, hvor opholdet foran Chrisiansborg varede mere end en time. Den hævede plads foran Børsen var et fint sted at få en smule overblik fra, men der stod jeg åbenbart heller ikke selv, kan jeg nu forstå. Til din orientering, så bevægede os rundt alle sammen. Det var pissekoldt, så ingen stod stille!

Der er masser af grunde til at være kritisk overfor alt muligt. Selv undrede det mig, at både det officielle Danmarks og vores mere alternative arrangementer i den grad virkede så provinsielle. Fine talere, skilte og programmer, men al for meget på klingende dansk og uden oversættelser. Og en eller anden form for god økologisk varme kunne have skabt nogle fine øer af glade mennesker ude ved Bella Centret. I stedet sivede vi frysende bort igen - prøv at få nogle tal fra Metroen derude, jeg har aldrig set så proppede stationer!

Flere