En af Frankrigs kritiske journalister, Le Mondes chefredaktør Edwy Plenel, besøger Danmarks Journalisthøjskole.
- En af Frankrigs kritiske journalister, Le Mondes chefredaktør Edwy Plenel, besøger Danmarks Journalisthøjskole.
Edwy Plenel er blandt andet kendt for sine afsløringer af det franske efterretningsvæsen, der i 1985 stod bag attentatet på Greenpeace-skibet Rainbow Warrier på New Zealand. Det kostede den franske forsvarsminister og chefen for efterretningstjenesten jobbet.
Ud over jobbet som chefredaktør er Plenel samtidig leder af avisens team af undersøgende, dybdeborende journalister, og han har stået i spidsen for det nye miljø for kritisk journalistik i Frankrig.
Arrangementet finder sted tirsdag den 23. februar kl. 15 i Frøberts Auditorium, og gentages samme aften på Pressens Uddannelsescenter i Vennelystparken i Århus kl. 19 for medlemmer af Kreds 4 og andre interesserede.
Foredraget er på fransk, men oversættes til dansk.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.