Fingeret fyring bliver sag for minister

Uffe Elbæk skal svare på spørgsmål om DR's "fyring" af vejrværten Per Fløng, efter at værten i et interview med BT har sagt: "Jeg har selv valgt at blive fyret. Det er simpelthen det smarteste i forhold til dagpenge og karantæne"

Uffe Elbæk skal svare på spørgsmål om DR's "fyring" af vejrværten Per Fløng, efter at værten i et interview med BT har sagt: "Jeg har selv valgt at blive fyret. Det er simpelthen det smarteste i forhold til dagpenge og karantæne"

Både Socialdemokraterne og Venstre trækker kulturminister Uffe Elbæk (Rad.) ind i sagen om fyringen af DR-vært Per Fløng, skriver politiken.dk.

Det sker, efter at Per Fløng i et interview med BT siger: "Jeg har selv valgt at blive fyret. Det er simpelthen det smarteste i forhold til dagpenge og karantæne."

Videre fortæller Per Fløng i interviewet, at det var efter en medarbejderudviklingssamtale, at det gik op for ham, at han ikke har lyst til at blive i jobbet, som han kun har haft i få måneder.

Det er disse udtalelser, der nu får Socialdemokraterne og Venstre til at kræve svar fra Uffe Elbæk.

»Vi kan jo ikke acceptere, at nogle forsøger at misbruge dagpengesystemet. Og det kan man jo sige, der er tale om her, fordi der selvfølgelig er forskel på, om man bliver fyret eller selv siger op. Det er ikke en acceptabel personalepolitik, og det er ikke acceptabelt, at man forsøger at omgå reglerne. Det er uanset, om det er en privat eller offentlig arbejdsgiver,« siger Socialdemokraternes kulturordfører, Mogens Jensen, til politiken.dk.

Ulla Tørnæs, der er arbejdsmarkedsordfører for Venstre, mener, at DR har et moralsk problem:

»Det er selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt, at man spekulerer i at kunne få dagpenge fra første dag,« siger Ulla Tørnæs.

3 Kommentarer

Henrik Berg
30. OKTOBER 2012
Re: Fingeret fyring bliver sag for minister
Sikkert fordi at det først er nu det har nået "overfladen" (i form af BT's artikel) og dermed kommet på politikernes radar...
Michael Kjærgård
29. OKTOBER 2012
Re: Fingeret fyring bliver sag for minister

Man kan selvfølgelig godt vælge at kalde det en 'fingret fyring', hvis man absolut vil (idet man skal gøre sig klart at hvis der bliver sat en stopper for denne praksis, så er det bare nogle andre end de frivillige der bliver fyret).Men hvor har de forargede MF'ere befundet sig de seneste 10-12 år? Stort set samtlige danske printmedier har været igennem mindst én årlig spare-/fyringsrunde, hvor alle parter har foretrukket  at gøre præcis sådan, uden at nogen har haft ondt af det. Hvorfor lige nu?

Michael Hansen
29. OKTOBER 2012
Re: Fingeret fyring bliver sag for minister
Så tror jeg at det offentlige lige selv skal feje for egen dør, organiceret ansætelser af personer i løntilskud = dagpenge hvor de vartager en normalt job