Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
14:41 11.07.2023 Anna Sol Jørgensen

Europa-Parlamenter stemmer for regler mod urimelige retssager

Europa-Parlamenter stemmer for regler mod urimelige retssager

Yves Herman/Reuters/Ritzau Scanpix

Et stort flertal af medlemmerne i Europa-Parlamentet har netop stemt for et sæt regler, der skal beskytte journalister og aktivister mod urimelige retssager.

Det skriver parlamentet i en pressemeddelelse.

De ny regler er en indsats mod de såkaldte SLAPPs, der er søgsmål anlagt mod medier og journalister for at få dem til at stoppe kritisk omtale. Lovgivningen skal nu forhandles på plads mellem Europa-Parlamentet og medlemslandene.

Udkastet til det nye direktiv betyder, at der kan sættes ind i sager, der går på tværs af landegrænser i EU. Det vil sige, at sagsøgeren og domstolen ikke har hjemsted i samme land, eller når en artikel, et opslag, video, forskning eller kunst har relevans for mere end et medlemsland og kan tilgås elektronisk. Med de nye regler bliver der lagt op, at man kan anmode om afvisning af retssagen, så det er op til sagsøgeren at bevise, at sagen ikke er ubegrundet. Sagsøgeren vil også skulle dække de fulde sagsomkostninger.

”Journalister og aktivister er en grundsten i vores demokratier, og de bør kunne arbejde uden at blive intimideret. Med dette direktiv sigter vi mod at sikre, at de beskyttes i hele EU, at ofrene modtager økonomisk og psykologisk støtte, og at der findes en bredere definition af sager på tværs af grænser. Vores domstole kan ikke være legepladser for de rige og magtfulde,” sagde den tyske ordfører Tiemo Wölken (S&D) efter afstemningen.

En nylig undersøgelse af de såkaldte SLAPP-sager viste, at antallet af den type sager toppede i Europa i 2020, hvor der var 114 af slagsen.

498 medlemmer af Europa-Parlamentet stemte for, 33 imod, mens 105 hverken stemte for eller imod.

 

SENESTE NYT

Flere nyheder