Erhvervslivet gør kommunikationschefer til spindoktorer

Kommunikationschefen hos de større børsnoterede selskaber i Danmark skal i stigende grad hjælpe chefen med strategisk arbejde i stedet for at håndtere pressen.

Kommunikationschefen hos de større børsnoterede selskaber i Danmark skal i stigende grad hjælpe chefen med strategisk arbejde i stedet for at håndtere pressen.

I mange af de allerstørste selskaber i Danmark tager kommunikationschefen sig ikke længere af pressen. De står i stedet for strategisk planlægning og fungerer som topchefens personlige rådgiver, skriver Berlingskes Nyhedsmagasin i dag.

Nyhedsmagasinet har undersøgt kommunikationsafdelingerne hos selskaberne i det danske aktiemarkeds fine selskab, C20-indexet. Og her er tendensen klar: Afdelingerne bliver større og større, men kommunikationscheferne tager i mindre og mindre grad del i pressekontakten.

»Kommunikationschefen går fra at være en ekstern talsmand til i højere grad at operere som en slags spindoktor for topchefen,« siger Troels Gjerrild fra headhunter-bureauet Odgers Berndtson til Berlingskes Nyhedsmagasin.

Overgangen fra pressechef til kommunikationschef har samtidig betydet, at det nu kun sjældent er en journalist, der varetager opgaven. Det er i dag kun hver fjerde, der er journalistisk uddannet, mens resten er universitets- eller handelsskoleuddannede.

0 Kommentarer