Er Jyskebank.tv journalistik eller reklame?

Jyske Bank har stor succes med at lave web-tv om finansverdenen. En kommunikationsekspert ser det som endnu en udvanding af grænserne mellem uafhængig journalistik og kommercielle interesser.

Jyske Bank har stor succes med at lave web-tv om finansverdenen. En kommunikationsekspert ser det som endnu en udvanding af grænserne mellem uafhængig journalistik og kommercielle interesser. Journalisten.dk har besøgt jyske bank for at se hvordan indslagene skrues sammen.

4 Kommentarer

Mads Gorm Larsen
28. NOVEMBER 2009
Jyske bank tv er en fiasko

 og det har Jon Lund fra FDIM tallene til at bevise, læs det her 

http://www.madsgormlarsen.dk/2009/11/07/en-reklamer-for-reklamer/

preben nyborg madsen
26. OKTOBER 2009
Re: Er Jyskebank.tv journalistik eller reklame?

Det her er smart reklame!

"Velkommen, her er Jyske Bank Tv", siger det helt ærligt som sætning. Værtinden kunne have tilføjet et lille OG mellem Bank OG TV.

Men hvad kan man som journalist have imod det? Troværdigheden!

Jyske Bank er i forvejen en af branchens slemme drenge, når det gælder om at høste, næsten inden man sår, så at de også misbruger TV i markedsføring var vel blot at forvente.

De jyder, de er nu engang 4ever krejlere :-)

Låsby-Svendsen burde være studievært!

"Godaw, ska do ha en ost mæ din aktie - eller hwa mæ en får. Får får lam, ha, ja do får sgu en spejepølse oveni handlen, så er alle tilfræs"....

Henrik Hansen
25. OKTOBER 2009
Re: Er Jyskebank.tv journalistik eller reklame?

Hvordan kan man være i tvivl? Jyske Bank er en finans-virksomhed med ejere, der gerne vil se overskud - ikke et mediehus. Jyskebank.tv er en måde at kommunikere med nye og eksisterende kunder på - dvs. at få opmærksomhed fra målgruppen på, fastholde interesse samt en måde at positionere sig på ift. konkurrenterne.

Jyskebank.tv blev anvendt i PR-øjemed fra dag 1, da "stationen" blev lanceret og man meget hurtigt proklamerede i alle Danmarks større medier, at man havde haft 500.000 besøg på en uge på jyskebank.tv. Denne adfærd viser, at man netop har behovet for at høste PR.

Desværre var 0,5 mio-besøg-historien ikke sand, hvilket bekræftes af Jyske Bank her (http://blog.abilitor.dk/jyskebank-tv-500000-klik-eller-kun-22000.php) - men det har man blot ikke fortalt særligt højt til andre - om nogen overhovedet? Og man anvender stadig den ukorrekte historie i PR-øjemed, bl.a. ses den citeret her hos Finansforbundet dec. 2008  http://www.finansforbundet.dk/default.asp?mId=3336&ArtId=136263 og næsten 1 år efter medio 2009, http://mediawatch.dk/artikel/jyske-bank-tv-daekker-festival

Hvis man havde været et dagblad, havde man så ikke opgivet ukorrekte oplagstal og ikke nok med det - fastholdt andre i opfattelsen af et kunstigt højt oplag? 

Hvordan ville et uvildigt mediehus agere? Ville man korrigere eller fastholde den usande historie?

Det ser da unægteligt ud som om, at Jyskebank.tv anvender det journalistiske medies form for at opnå troværdighed, mens man i indhold trods alt er og bliver en bank. 

Mvh. Henrik

Thomas Fink
13. MAJ 2009
Re: Er Jyskebank.tv journalistik eller reklame?
Fedt indslag. Tankevækkende. Mange andre firmaer er igang med webTV. Faldt over et af de mere vellykkede med små informative rejsefilm fra FDM travel webTV (findes på www.fdm-travel.tv).