I påsken sidste år blev butiksejer John Brochmann udsat for tyveri i sin butik på Falster. Men han fangede tyvene på overvågningskameraet.
Kort efter blev gerningsmændene fanget, og de fik en bøde på 2.500 kroner.
Men den straf var for mild, mener John Brochmann. Derfor gik han til lokale medier og fortalte historien. Da Ekstra Bladet efterfølgende kontaktede ham, gav han dem optagelserne fra overvågningskameraet. De er blevet lagt på Ekstrabladet.dk.
Men i forgårs kunne Metroxpress fortælle, at John Brochmann har fået en bøde på 5.000 kroner af Datatilsynet for at videregive optagelserne.
Ekstra Bladets chefredaktør, Poul Madsen, undrer sig over, at Datatilsynet ikke har taget kontakt til Ekstra Bladet – der jo har bragt videoen. Men han erkender over for Journalisten, at avisen ikke burde have bragt klippet uden at sløre tyvenes ansigter.
»Jeg vil gå ind og fjerne klippet så«
Da Journalisten kontakter ham i dag, tror han fejlagtigt, at Ekstra Bladet fra start har maskeret tyvene.
»Det blev bragt som en illustration på hans vrede. Vi bragte et billede, hvor alle de involverede er maskerede,« siger han og fortsætter:
»Ingen kan genkende dem. Det er historien om en mand, der forsøger at stoppe indbrudstyve. Vi kommer ikke til at fjerne noget af det her.«
Mens vi snakker, har jeg prøvet at google lidt. Jeg har fundet en video på jeres hjemmeside, der hedder ”TV: Her arbejder 8-årig som hærdet tyv”, hvor tyvene ikke er maskerede..
»Det er ikke meningen. Nu vil jeg gå ind og fjerne klippet så. Det, der skal ligge, er et videograb, hvor de er maskerede. Jeg troede, det var fjernet,« siger Poul Madsen.
Han fastholder, at med maskering er der ikke noget galt i at bringe materiale fra overvågningsvideoen.
»Butiksejeren var frustreret over, at politiet ikke gør mere ved de sager. En af pointerne er, at en otte-årig pige er ved at blive oplært som tyv,« siger Poul Madsen.
2