Dyrere DJ-medlemskab

 

 

Journalistforbundets hovedbestyrelse har enstemmigt besluttet at foreslå en kontingentstigning til delegeretmøde i april. Journalistforbundet har et underskud på 1,2 mio. kroner. For at dække det underskud er forslaget, at medlemmerne fra juni 2003 hver måned skal hive en tyver mere op af lommen.

De 1,2 mio. kroner i underskud skal ses i forhold til, at Journalistforbundet samlet har udgifter for 54,4 mio. kroner.

Underskuddet er blandt andet en følge af, at tilgangen af medlemmer er stagneret det seneste år. Tidligere har tilgangen af medlemmer finansieret nye tiltag i forbundet.
Samtidig er antallet af arbejdsløse steget, og Sikringsfonden, som betaler medlemmernes løn under strejke, er endnu ikke fyldt op efter sidste års strejke i DR.

Hovedbestyrelsen godkendte det foreløbige budget for 2003 og vil på et møde i marts diskutere, hvor der skal spares i 2004 og 2005.

 

0 Kommentarer