DR vil fyre otte DJ-medlemmer

Otte medlemmer af Dansk Journalistforbund skal fyres, hvis det står til ledelsen i DR. Fire medarbejdere flyttes til Aarhus. Otte DJ-medlemmer tager imod en frivillig fratædelse

Her til formiddag har DR giver otte DJ-medlemmer besked om, at de er 'sindet'. Det betyder, at DR indstiller dem til afskedigelse. Derudover har fire medarbejdere fra Faktaafdelingen i København fået at vide, at deres arbejdssted flytter til Aarhus.

Medarbejdere, der er blevet ’sindet,’ har ifølge forvaltningsloven en frist, hvor de kan forhandle med ledelsen og protestere over, at netop de er indstillet til afskedigelse.

I DR Nyheder er to DJ-medlemmer blevet sindet. Det samme antal er blevet sindet i kulturafdelingen og i programproduktion. I DR Fakta er en medarbejder sindet. Det samme gælder DR's presse- og kommunikationsafdeling.

Før sindedagen havde i alt otte DJ-medlemmer taget imod en frivillig fratædelse.

På forhånd var meldingen, at 6-8 medarbejdere i DR Nyheder ville blive sindet, forklarer tillidsmand på DR Nyheder Asbjørn Date. Nu ender det med to sindede medarbejdere og fem frivillige fratrædelser.

”Det er positivt for dem, der i givet fald ville have været sindet, at nogle har valgt at sige, at de vil noget andet med deres liv. Set i det lys er det en kedelig situation, der er endt med et nogenlunde positivt resultat,” siger Asbjørn Date.

Allerede i foråret meldte DR's ledelse ud, at der skulle spares 45 millioner kroner, fordi ledelsen havde tabt en sag om at afskaffe lønnet frokostpause.

DR havde håbet at kunne frigive 45 millioner kroner ved at afskaffe den lønnede frokostpause.

23. august 2017 præsenterede generaldirektør Maria Rørbye Rønn en ny revideret økonomiplan for DR's medarbejdere. Ifølge generaldirektøren var der tale om "en kursændring". Planen vil koste 100 mio. kr. årligt, og DR forventede at nedlægge mellem 55 og 65 stillinger på tværs af alle faggrupper i DR.
I hele DR har 24 medarbejdere fået besked om, at DR har i sinde at afskedige dem. 16 medarbejdere har indgået aftale om frivillige fratrædelser, og 15 har fået tilbudt nye stillinger.

2 Kommentarer

Øjvind Hesselager
7. SEPTEMBER 2017
Kære Niels

Kære Niels

Du kan læse om forskellen på sindet og fyret her:

https://journalisten.dk/fyret-hvad-saa

Med venlig hilsen

Niels Tradsfeldt
7. SEPTEMBER 2017
Hvorfor kalder I ikke “sindet
Hvorfor kalder I ikke “sindet” for fyret, opsagt eller afskediget i stedet for det mærkelige og spin-agtige ord, som DR bruger? En sindedag er vel også en fyringsrunde?