DR skal lave flere nyheder på egne historier

DR lavede for få korte nyheder på Jesper Tynells Cavlinghistorier. Nyhedsafdelingen har nu sat en journalist til at opstøve magasin-indslag, der skal omsættes til nyhedshistorier.

DR lavede for få korte nyheder på Jesper Tynells Cavlinghistorier. Nyhedsafdelingen har nu sat en journalist til at opstøve magasin-indslag, der skal omsættes til nyhedshistorier.

Alt for mange historier i DR får ikke den brede opmærksomhed, de fortjener. I fremtiden skal flere historier systematisk gøres til nyheder. Det er meldingen fra DR Nyheder, der på forsøgsbasis har sat journalist Ole Carlo Petersen til at finde indslag, som med lidt ekstra journalistisk bearbejdning kan danne grundlag for nyhe¬der.
Afdelingschef Betina Bendix, DR Nyheder, siger til DRåben, at idéen opstod, da Jesper Tynell fik Cavlingprisen.
»Hvis vi havde haft en Ole Carlo på dét tidspunkt, tror jeg, at den historie også havde fået et nyhedsliv, som den jo slet ikke fik, fordi den var lavet på en redaktion, hvor man ikke er vant til at producere nyheder,« siger Betina Bendix.
Hun forklarer, at Ole Carlo Petersen skal sørge for, »at den slags ikke sker igen«.

Journalist og tillidsmand på P1 Orientering, Tage Baumann, er begejstret for idéen. Der er behov for en 'oversætter' mellem journalister, der lave de dybe baggrundsindslag og kollegerne i nyhedsafdelingen, siger han til Journalisten.dk.
»I det daglige har vi ikke tid at nyhedsversionere historierne. Hvis man kan finde en måde, hvor man griber historierne og sender dem videre, så de lander på den relevante redaktion, ville det være fremragende,« siger han.

Tage Baumann peger dog også på risikoen for at det går for stærkt, når komplekse historier skal forkortes og versioneres.
»Man kan komme til at skarpvikle for meget, og det er vi vældigt opmærksomme på. Det ville være uheldigt, hvis vores historier blev undergravet af forkerte versioneringer.«

Ideen er, at Ole Carlo Petersen besøger i de forskellige redaktioner en gang om ugen og deltager i planlægningsmøderne hos dr.dk for at finde historier, der kan omsættes til nyhedshistorier i tv, radio eller på nettet.
»Det gælder om at vinkle et emne, så dét der i et magasinprogram kan tage 10 minutter at formidle, bliver præsenteret i en form, der egner sig til nyhedsudsendel¬sernes meget kortere indslag,« siger Ole Carlo Petersen til DRåben.

Da Apple for nylig præsenterede iP¬ad'en, blev det for eksempel dækket af magasinprogrammet Harddisken på radioen. Sideløbende lavede Ole Carlo Petersen, versioner til TV Avisen og DRs hjemmeside. Den er den slags samarbejder, der vil komme flere af i fremtiden.
Betina Bendix forklarer, at DR Nyheder nogle gange finder nyhedsidéer ved at læse aviser.
»Men tænk, hvis der nu er en bedre historie et andet sted – her i huset – som Ole Carlo kan finde.«

I Euromans artikel "Afsløringen ingen gad høre om" har nyhedsdirektør i DR Ulrik Haagerup sagt, at Jesper Tynell og redaktionen på P1 Orientering ikke var gode nok til at sælge historien internt og forklare den, så den var til at gå til.
»Omvendt har vores hus og andre nyhedsmedier ikke været gode nok til at opfange den og oversætte den, så rigtig mange mennesker kan forstå den.«

1 Kommentar

Henning Kjær
20. APRIL 2010
Re: DR skal lave flere nyheder på egne historier
DR har været meget længe om at finde ud af at Orientering bringer masser af historier med substans som er relevant for en meget større kreds end Orienterings lyttere. Ledelsen har sovet i timen.