DR og TV 2 gør rent bord ved TvFestival

Ikke én pris på årets TvFestival strakte sig til andre sendeflader end DR og TV 2. Se alle vinderne her.

Ikke én pris på årets TvFestival strakte sig til andre sendeflader end DR og TV 2. Se alle vinderne her.

Awardshowet var igen i år TvFestivalens store finale, og det blev især en fest for DR og TV 2, der løb med samtlige priser – henholdsvis 16 og 10. Dermed blev de to kanalers dominans endnu større end sidste år, hvor TV 3 fik en pris for programmet ’Med kniven for struben’, mens DR og TV 2 deltes om de resterende 25. I 2010 fik DR i alt 13 priser, TV 2 i alt 12 priser, TV 3 én og endelig fik Monday/In2Media én for bedste web-tv.

Der var desuden færre om buddet i år, da SBSmedia valgte at trække sig, inden arrangementet løb af stablen, og derfor sendte de hverken nominerede programmer eller sponsorpenge til TvFestivalen:

»Vi har i flere år følt, at TvFestivalen var en fest og en prisuddeling for DR og TV 2,« sagde Peter Rosberg, programdirektør i SBSmedia, i sidste uge til mediawatch.dk som forklaring på, hvorfor selskabet valgte ikke at deltage i år.

Festivalen blev afholdt d. 16. og 17. august i Tivoli Congress Center i København, og priserne gives for en bred vifte af genrer fra nyheder over dokumentarer til reality, drama og underholdning.

Nedenfor kan du se, hvem der fik hvad, og her kan du se juryens begrundelser.

DR:
BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING – Med livet som indsats
BEDSTE REALITYSERIE – Blod, sved og ris
BEDSTE TV-UNDERHOLDNING – X Factor
BEDSTE TV-DRAMA –  Borgen
BEDSTE KVINDELIGE TV-SKUESPILLER – Sidse Babett Knudsen
BEDSTE MANDLIGE TV-SKUESPILLER – Pilou Asbæk
BEDSTE MANDLIGE TV-VÆRT – Jan Gintberg
BEDSTE TV-TRAILER – Brænder det stadig (Det Nye Talkshow)
BEDSTE FOTO – Nadim Carlsen
BEDSTE KLIP – TV-DRAMA/COMEDY – My Thordal

DR 2:
BEDSTE DOKUMENTAR – Putins Kys
BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM – Nak & Æd
BEDSTE REPORTAGESERIE – Sex, kaos og bekendelser
BEDSTE TV-SATIRE/COMEDY – A-Klassen
BEDSTE KLIP – Line Schou Hillerbrand m.fl.

DR Ramasjang:

BEDSTE BØRNEPROGRAM – Store Nørd

TV 2:
BEDSTE FAKTASERIE – De bortførte børn
BEDSTE NYHEDSHISTORE – Sultkatastrofe i Somalia
ÅRETS NYSKABELSE – Mormors Bordel
BEDSTE KVINDELIGE TV-VÆRT – Natasja Crone
SEERPRISEN – Korrespondenterne
BEDSTE FOTO – TV-DRAMA/COMEDY – Kim Høgh Mikkelsen
 

TV Zulu:
BEDSTE TV-EVENT – Zulu Comedy Galla

TV News:
BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM – Kulturen på News
BEDSTE SPORTSPROGRAM – Ankerdal på News
ÅRETS VÆRTSTALENT – Stéphanie Surrugue

(TV 2)

ÅRETS OTTO – Karen Thisted (Prisen gives til en person, som gennem en længere periode har gjort sig bemærket i tv-branchen. Modsat arrangørerne betragter både DR og TV 2 den som en pris, der også relaterer sig til kanal)