DR lukker filmprogrammet Premiere

DR2's kanalchef Arne Notkin har besluttet at nedlægge filmprogrammet Premiere fra årsskiftet.

DR2's kanalchef Arne Notkin har besluttet at nedlægge filmprogrammet Premiere fra årsskiftet.

 Han siger til dr.dk, at kanalen vil satse på nye kulturprogrammer, blandt andet et litteraturprogram. At der skulle være tale om besparelser afviser han:

»Vi har en begrænset økonomi, og DR2 har færre penge næste år end i år. Men der er ikke tale om en spareøvelse, og der kommer flere penge til kulturprogrammer,« siger han til dr.dk

Han nævner, at der ikke står noget i public servicekontrakten om, at DR skal have et filmprogram på tv.

2 Kommentarer

Luci Smith
27. OKTOBER 2010
Re: DR lukker filmprogrammet Premiere

Med digitalisering af film, er der masser af biografer, der kommer til at lukke, så det passer med at lukke filmprogrammet først. Så bliver der ligesom ikke skabt for mange forventninger. 

 For min skyld kunne Arne Notkin lukke Debatten med Clement Kjærsgaard. Programmet er en opvisning af hans evne til at manipulere gæsterne frem til en facit. At det skulle være en debat,  eller noget der afspejlede en debat i et demokratisk samfund, forstår jeg ikke. Det er bare Clement, der snakker for hurtigt.

Nels Sørensen
27. OKTOBER 2010
Re: DR lukker filmprogrammet Premiere
Det er en skandale, måden DR fortløbende slipper af sted med at nedprioritere kulturstof! At de lukker filmprogrammet i dets nuværende form – med et par ulidelige og ulideligt krukkede studieværter – skal jeg ikke klandre dem … men helt at afskrive at dække filmstof?!

Hvor er Mogens Jensen, når vi har brug for ham!