Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
08:42 27.03.2021 Christian Lindhardt

DR-koryfæ og valgvært Hans V. Bischoff er død

DR-koryfæ og valgvært Hans V. Bischoff er død

Tv-journalisten Hans V. Bischoff. Foto: Morten Juhl/Ritzau Scanpix

Journalist og tv-vært Hans V. Bischoff, der især er kendt for sin tid på DR, er død. Han sov stille ind fredag, 88 år gammel.

Det oplyser familien til Ritzau.

Hans V. Bischoff er af mange formentlig bedst kendt for at have godt styr på det økonomiske stof. Det blev også hans hovedopgave hos DR, hvor han fra 1975 til 2002 formåede at gøre stoffet let at forstå for mange af TV Avisens seere.

Han blev kendt som den venligt smilende mand med rullekrave og fløjlsjakke, der havde styr på og kunne udlægge tallene, hvilket også førte til en tilbagevendende rolle som valgvært.

Men han var ikke kun en venlig mand. Han var også en dygtig journalist og vandt i 1967 Cavling-prisen. Den vandt han for at påvise fejl og mangler ved indsamlingen af materiale til beregning af pristallet og som anerkendelse af hans journalistiske behandling af det økonomiske stof.

Også som studievært på TV Avisen var han skattet. Det var de år i monopolets dage, hvor man i DR spøgte med, at der var to personer i Danmark, der var så kendte, at man ikke behøvede at skrive deres navn på skærmen.

Den anden var Dronning Margrethe.

Hans V. Bischoff efterlader sig sin hustru, tre børn, fire børnebørn og fire oldebørn.

SENESTE NYT

Flere nyheder