DR indkalder til møde om store forandringer

Alle DR-ansatte er mandag indkaldt til stormøde klokken 13

Alle ansatte i DR har mandag klokken lidt over 10 modtaget en mail fra generaldirektør Maria Rørbye Rønn, som Journalisten er i besiddelse af.

Her indkaldes de mange ansatte til stormøde i DR’s koncerthus i København, Den Sorte Firkant i Aarhus eller på streaming. Stormødet finder sted klokken 13.

I mailen skriver Maria Rørbye Rønn, at hun ser frem til ”at kunne præsentere planen for den digitale udvikling af DR”.

Det fremgår ikke, hvordan DR skal forandres, men resten af mandag vil der også være ”vigtige møder” i hele DR, lyder det.

To chefer har sagt op

I slutningen af sidste uge meldte to DR-chefer deres afgang på sociale medier.

Den ene er Heidi Robdrup, der i næsten 10 år har været redaktionschef for DR-programmet ’Deadline’.

På Facebook skrev hun blandt andet:

”Med en DR-omstrukturering i farvandet syntes jeg, at det ville være dårlig stil ikke at lægge kortene på bordet, inden kabalen skal lægges.”

Også Claus Cancel, der var chef for ’P1 Morgen’ og podcasten ’Genstart’, sagde op fredag, da han fremover skal være Vice President i selskabet Ascential, hvor han skal opbygge en podcastafdeling.

0 Kommentarer