De nominerede til årets Cavling-pris er netop offentliggjort. Blandt de nominerede er Dorte Toft, der indstilles for sin dækning af IT Factory. Se resten af de nominerede her.
De fem nominerede projekter blev offentliggjort sent i går aftes. Der var 36 forskellige projekter at vælge imellem og i alt 68 indstillinger at læse sig igennem.
De fem nominerede er:
Dorte Toft for sin dækning af IT Factory, hvor hun var den første til at stille spørgsmål ved Stein Baggers forretningsmodel. Især inddragelsen af læserne i researchen bliver fremhævet af komitéens nominering.
Jesper Tynell fra P1 Orientering, der gennem talrige indslag om Claus Hjort Frederiksens beskæftigelsesministerium viste, hvordan de brød loven og misledte folketinget.
Niels Sandøe, Thomas Svaneborg og Bo Jørgensen fra Jyllands-Posten, der indstilles for deres afsløringer af boligspekulanter, der har fået adskillige banker til at krakke.
Nils Giversen fra DR, der med sin dokumentar "SOS fanget af pirater" beskriver situationen omkring en gidselstagning på et dansk skib ud for Somalias kyst.
Rune Holm fra TV 2/Bornholm, der afslørede, at borgerne ikke får tilstrækkelig hjælp, når de ringer 1-1-2 på Bornholm.
Cavling-komitéen sætter navn på den endelige vinder den 6. januar.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.