Dommer: Avis lokkede fodboldstjernes far i kokainfælde

Den berømte engelske tabloidavis News of The World beskyldes af en dommer for at have lokket fodboldspilleren John Terrys far, Edward Terry, i en fælde. Faderen blev dømt for at sælge kokain til en reporter fra avisen.

Den berømte engelske tabloidavis News of The World beskyldes af en dommer for at have lokket fodboldspilleren John Terrys far, Edward Terry, i en fælde. Faderen blev dømt for at sælge kokain til en reporter fra avisen.

Den engelske sladderpresse har gennem længere tid klæbet sig til fodboldlandsholdsspilleren John Terry, der har raget et væld af dårlige sager til sig.

Senest blev hans far, Edward Terry, afsløret i at sælge kokain til en undercover-journalist fra News of The World. Faderen blev idømt seks måneders betinget fængsel, men dommeren udtalte, at avisens fremgangsmåde var en klart formildende omstændighed, skriver Guardian.

»Det er et meget, meget klart tilfælde af, at de har lokket ham udelukkende for at skabe en avishistorie,« sagde dommeren i retssalen under domsafsigelsen.

Edward Terry var tiltalt for op til 12 års fængsel, men slipper altså nu for at ruske tremmer.

Dommerens kritik går på journalistens fremgangsmåde. Ifølge forsvarsadvokaten havde journalisten udgivet sig for at være chauffør og havde mødtes med John Terrys far mere end 10 gange og indledt et venskabeligt forhold. Under et besøg på en vinbar spørger han John Terrys far, om han kunne skaffe kokain, hvilket han gjorde.

»Hr. Terry ville ikke have optrådt, som han gjorde, og begået den forseelse, hvis det ikke havde været på opfordring fra journalisten, der gjorde sig ven med Hr. Terry og mødtes med ham minimum et dusin gange, udelukkende for en tabloidhistorie,« sagde forsvarsadvokaten.

En talsmand fra News of The World afviste anklagerne og lagde vægt på, at avisen udelukkende efterprøvede et tip om, at Edward Terry ville sælge hårde stoffer.

0 Kommentarer