DJ brød ophavsretten på Instagram

Der var tale om »en smutter« fra et medlem, da Euromans forsidebillede endte på DJ’s Instagram-profil uden tilladelse, forklarer forbundets kommunikationschef. Euromans chefredaktør og fotografen overvejer at gå videre med sagen (Rettet kl 13:55)

Smilende partiledere på et politisk ”familiebillede”.

Mange husker nok den bemærkelsesværdige forside på decemberudgaven af magasinet Euroman, hvor det lykkedes fotograf Robin Skjoldborg at samle samtlige ledere af Folketingets otte partier på ét billede.

Samme billede dukkede i sidste uge op på Dansk Journalistforbunds Instagram-profil – dog uden tilladelse fra hverken Euroman eller Robin Skjoldborg, som har rettighederne til billedet.

Det bekræfter Kasper Steenbach, chefredaktør for Euroman, over for Journalisten.

En klodset anmodning

Da Kasper Steenbach tirsdag i sidste uge blev opmærksom på billedet på DJ’s Instagram-profil, skrev han med det samme en mail til forbundet for at få en forklaring.

”Jeg kan se, at I bruger vedhæftede foto fra Euroman på jeres Instagram-profil – skal jeg betragte det som en klodset anmodning om, at I gerne vil købe billedet af os?” lød det i mailen.

Men Kasper Steenbach modtog ikke noget svar på sin henvendelse om forbundets brud på ophavsretten.

”Vi har endnu ikke hørt fra forbundet med en forklaring, og først når det er sket, vil vi vurdere, om vi vil gå videre med sagen,” skrev Kasper Steenbach fredag i en mail til Journalisten.

Helt klart en fejl

Troels Johannesen, kommunikationschef i DJ, forklarer, at billedet af partilederne var endt på forbundets Instagram-profil ved en fejl. DJ kører i øjeblikket et projekt, hvor medlemmerne skiftes til at bestyre profilen en uge ad gangen, og på den måde endte billedet på Instagram uden kommunikationsafdelingens vidende.

»Det var helt klart en fejl, og billedet er fjernet nu. Medlemmet kendte ikke ophavsretsreglerne, som det desværre er tilfældet for nogle medlemmer. Det viser, hvor svært det er med ophavsret på sociale medier, som vi i DJ gør meget for at gøre medlemmerne opmærksomme på,« siger Troels Johannesen.

Troels Johannesen forklarer, at billedet blev fjernet onsdag, da et medlem henvendte sig via Instagram og påpegede, at brugen af billedet var et brud på ophavsretten.

Man skal tænke sig om

DJ ikke har holdt opsyn med brugen af Instagram-profilen, men Troels Johannesen understreger, at man fremover vil forsøge at sikre et bedre filter, så lignende fejl ikke sker.

»Vi har talt med det enkelte medlem, og nu vil vi få skrevet ind i det brev, vi sender ud til de medlemmer, som bruger profilen, at man skal tænke sig om i forhold til ophavsretten, når man lægger billeder op. Det gør langt de fleste medlemmer allerede, men der er sket en smutter her,« siger Troels Johannesen.

Han blev først opmærksom på mailen fra Euroman efter Journalistens henvendelse og har efterfølgende beklaget over for Kasper Steenbach.

»Jeg kan godt forstå, at Euroman og fotografen er irriterede over den fejl, og jeg har i dag (fredag 6. marts, red.) indbudt Euromans redaktør til at tage kontakt til mig, hvis man ønsker at gå videre med sagen. I så fald finder vi naturligvis en løsning,« siger Troels Johannesen.

(Rettet 13:55. Det er tilføjet artiklen, at når DJ ville kontakte Euromans redaktør 'i dag'  er der tale om fredag i sidste uge, hvor interviewet blev lavet. Journalisten beklager)

1 Kommentar

Mikael Nielsen
11. MARTS 2015
Ophavsretsreglerne er ikke
Ophavsretsreglerne er ikke særlig svære og bruger man følgende tommelfinger regel: 'du må ikke bruge andres billeder eller artikler' går man ikke galt i byen.

Men tankevækkende at dj medlemmer ikke kender ophavsretten. De burde da om nogen være obs på den lov (også for at de ikke selv bliver snydt)