Det klager DR’s seere over

Seerne klagede over flytningen af børnetime og lukning af programmer, hjemmesider og tjenester på tekst-tv. Men også to nyhedsindslag har fundet vej til top 20 listen over klager.

Seerne klagede over flytningen af børnetime og lukning af programmer, hjemmesider og tjenester på tekst-tv. Men også to nyhedsindslag har fundet vej til top 20 listen over klager.

Fjernsyn for dig er en solid del af rutinen for mange børnefamilier. I hvert fald modtag DR langt over 100 klager, da kanalen flyttede udsendelsen fra kl. 17.30 til 16.30. Mange seere klagede over, de ikke kunne nå hjem fra arbejde og institutioner eller at der ikke var noget til at aktivere børnene, mens forældrene lavede aftensmad. Det fremgår af top 20 listen over klager til DR.

Derudover klagede mange over lukningen af tekst-tv siden, hvor man kunne følge flere hundrede aktiekurser. Det fik DR flere end 200 henvendelser om.

På top 20 listen over klager finder man også to nyhedshistorier. Den ene handler om indslaget i TV Avisen, der i marts konfronterede leder af Liberal Alliance Anders Samuelsen med tal, der viste, at han forsømte sit arbejde i Horsens Byråd. Omkring 40 seere klagede over DR's behandling af Samuelsen.

DR's brugere var også godt og grundig trætte af, at satireprogrammet på P1 "Selvsving" lukkede i april. Programmet blev af mange fremhævet som det bedste satireprogram, Danmark havde at byde på. Flere mente, at lukningen måtte være udtryk for politisk pres eller en højredrejning i DR.

 

4 Kommentarer

Vibeke Ahlehuus
27. SEPTEMBER 2012
Sporløs

Jeg har hidtil fulgt med i programmerne Sporløs, med skiftende værter. Nu vælger jeg at stoppe med at se programmerne, fordi jeg bl.a. synes at den nye vært, Rie Helmer Nielsen, virker uengageret og uden empati og indfølingsevne. Sporløs er blevet et kedeligt program, men en god vært kan ofte løfte et program. Et lille bitte eksempel på Ries manglende indfølingsevne er: I det sidste program, som foregik  i Thailand, foldede hun ikke  hænderne og bukkede let, som både tolken og den bortadopterede kvinde gjorde og viste deres respekt for de mennesker de talte med. Så vidt jeg er orienteret, bør man gøre det, når man snakker med folk for at vise respekt og ærbødighed.

Venlig hilsen Vibeke

Jan August Hillers
12. SEPTEMBER 2011
Re: Det klager DR's seere over
Mit indtryk efter valgduellen er noget anderledes end Bjørn Lundsteens. Jeg er enig i, at ordstyreren kunne have været bedre - ved ikke om Tine G ville have været det - men det var da Lars Løkke, der fik tilranet sig mest taletid og Helle Thorning, som ordstyrenen afbrød . Lars Løkke var bestemt ikke for pæn til at afbryde Helle T. Gense evnt duellen.
Bjørn Lundsteen
11. SEPTEMBER 2011
Re: Det klager DR's seere over

Jeg mener at aftenens duel er den svageste duel der er ført.Det skyldes alene at ordstyreren ikke fårmåede at styre ordet. Helle Torning gentog i det uendelige at regeringen havde haft 10 år, hunbelv ikke anmodet om at svare på Greencard spørgsmålet- Hun fik tiranet sig taletid og gentog i det uendelige. Lars Løkke var ikke bedre, han var alt for pæn til at afbryde, det skulle han have gjort. Han gentog også i det uendelige vedr. de 12 minutter. Dårlig debat uden ordstyrer. Tne Gøtche kunne klare den sag.

Hilsen

Bjørn Lundsteen

Nels Sørensen
6. SEPTEMBER 2011
Re: Det klager DR's seere over
Hvis jeg skulle klage over noget – men jeg sparer kræfterne, da jeg tvivler på, at det nytter. Er klagerne over f.eks Selvsving måske blevet taget til efterretning? Nej vel? – skulle det være den fortsatte fordummelse af seere og lyttere. Eller rettere den åbenlyse opfattelse af seere og lyttere som dumme.

Seneste eksempel var 2-timers udsendelsen mandag aften i forbindelse med Flagdagen. Mange interessante, intelligente, velformulerede gæster med både spændende, tankevækkende og rørende historier at fortælle, blev interviewet af to af disse kække/kælne overfladiske "Aftenshow-agtige" værter, der overhovedet ikke kunne leve op til det niveau gæsterne befandt sig på.

Heldigvis – men desværre også undtagelsesvis – prøvede gæsterne ikke at sænke sig ned på værternes niveau, men bibeholdt deres integritet og værdighed, hvilket gjorde at udsendelsen, værterne til trods, blev meget seværdig.