Deltagere roser DJs netværksarrangement

Del12 var en succes. Det lykkedes at lave et arrangement, hvor deltagerne delte erfaringer og holdninger med hinanden, lyder det dagen efter.

Del12 var en succes. Det lykkedes at lave et arrangement, hvor deltagerne delte erfaringer og holdninger med hinanden, lyder det dagen efter.
Få et bedre netværk, dyrk glæden ved at møde andre dygtige k-folk. Og del med hinanden. Sådan lød opfordringen til de 150 deltagere på Dansk Journalistforbund og Kommunikationsforums netværksarrangement Del12.

Torben Heikel Vinther, der arbejder som webkonsulent på Bispebjerg Hospital i København, er meget tilfreds med arrangementet, der fandt sted i går på toppen af Berlingske Media i Pilestræde.

Især synes han godt om ideen med, at man kunne dele sine oplevelser med de andre.
»En tegner havde lavet en flere meter lang tegning med udsigten fra lokalet. Vi skulle skrive om det, der havde rodfæstet sig, og det var skægt at se, hvad de andre havde fået ud af det,« siger Torben Heikel Vinther, der helt i Del12's ånd tog billeder af tegningen – og delte det på nettet.

Selv skrev han "Pia Kjærsgaard snyder" med henvisning til en pointe fra Enhedslistens Johanne Schmidt-Nielsen først på dagen.

Andre delte deres oplevelser via Twitter, hvor flere nærmest udtrykker eufori over arrangementet.
»kære @Kforum. Tak for en helt fantastisk inspirerende #del12. Fik hovedet fyldt med gode og mærkelige ideer,« skriver Kim Fischer fra Moderniseringsstyrelsen blandt andet.

Ud over Johanne Schmidt-Nielsen talte blandt andre Jeppe Glahn fra Novozymes om intern kommunikation og Pelle Guldborg Hansen om såkaldt nudging, hvor kommunikation skal føre til adfærdsændringer.

Communication partner og journalist hos COWI Birgitte Theresia Henriksen kunne godt tænke sig, at Ane Cortzen som dagens vært havde spillet en mere tydelig rolle som moderator og konkluderet mere i løbet af dagen.

»Der var mange input, og mange skulle ridse det op for sig selv. Omvendt var det fedt at være ude og få inspiration fra alle sider,« siger Birgitte Theresia Henriksen, der peger på, at Novozymes Jeppe Glahn var god, fordi han var så konkret.

»Han tog udgangspunkt i sin egen konkrete arbejdssituation og dermed slap vi for, at han fortalte ting, som de fleste af de 150 k-folk selv vidste så meget om i forvejen,« siger Birgitte Theresia Henriksen, der til næste gang efterlyser input fra andre kulturer end vestlige.

Torben Heikel Vinther fra Birspebjerg Hospital talte med flere, der synes, at der manglede hands-on redskaber, de kunne omsætte til noget brugbart med det samme.
»Jeg synes, der var mange gode ting. Både det skøre, skæve og tankevækkende. Det var et kludetæppe, som jeg sagtens kan bruge.«

Kommunikationsrådgiver Troels Johannesen fra Dansk Journalistforbund, der var med til at arrangere Del12, er også tilfreds med arrangerementet. Det praktiske kan dog gøres bedre. For eksempel var der ikke borde, hvor deltagerne kunne sidde og spise.

På indholdssiden er der stor ros til deltagerne og oplægsholderne for at deltage aktivt på Twitter og ved selve konferencen.
»Det var lige det, vi havde håbet på.«

0 Kommentarer